• Home  / 
  • Choroby
  •  /  Atopowe zapalenie skóry objawy i leczenie

Atopowe zapalenie skóry objawy i leczenie

Atopowe zapalenie skóry to przypadłość charakteryzująca się nawracającym, przewlekłym schorzeniem skóry, na który wpływ mają uwarunkowania genetyczne.

Atopowe zapalenie skóry objawy

atopowe zapalenie skóryJuż w bardzo wczesnym dzieciństwie zauważyć można pierwsze objawy świadczące o jego występowaniu. Według danych z atopowym zapaleniem skóry zmaga się około 1 do 3% ludzi dorosłych i 10 do 15% dzieci, z czego aż 80% to dzieci do lat pięciu. Do najważniejszych objawów atopowego zapalenia skóry, świadczących o występowaniu tego schorzenia są przede wszystkim: suchość skóry, świąd, wykwity skórne, takie jak nadżerki i przeczosy. Atopowe zapalenie skóry może występować wspólnie z innymi problemami atopowymi, zarówno z katarem siennym, astmą oskrzelową czy też nieżytem spojówek. Bardzo niebezpieczna jest, rozwijająca się aż u 12% osób dotkniętych atopowym zapaleniem skóry, zaćma atopowa, która może doprowadzić do trwałego uszkodzenia lub utraty wzroku.

<<Sprawdź książkę „Oswoić atopowe zapalenie skóry”>>

Ważne jest, więc szybkie rozpoznanie schorzenia, aby mogło być odpowiednio leczone. Choroba ta ma, co prawda tendencje to samoczynnego wygasania, niemniej u wielu pacjentów jej objawy utrzymują się całe życie, znacząco utrudniając funkcjonowanie, dając choremu wytchnienie jedynie w czasie chwilowych remisji. Winowajców choroby doszukiwać się powinniśmy wśród alergenów wziewnych, takich jak roztocza znajdujące się w domowym kurzu, sierść zwierząt, zwłaszcza kocia czy też pyłki drzew. Swój udział w rozwoju atopowego zapalenia skóry mają także alergeny pokarmowe, znajdujące się między innymi w jajkach, orzechach czy mlecznych przetworach. Skóra chorego jest bardzo wrażliwa, toteż ubrania przez niego noszone powinny być wykonane z naturalnych przede wszystkim materiałów, takich jak bawełna czy len. Bardzo drażniącym dla skóry czynnikiem jest wełna tak, więc osoby z atopowym zapaleniem skóry powinny unikać ubrań z niej wykonanych. Do czynników, które również wpływają na zaostrzenie objawów choroby zaliczyć możemy także przewlekły stres, przemęczenie i osłabienie organizmu, problemy z układem immunologicznym czy też bardzo nieregularny tryb życia.

Atopowe zapalenie skóry leczenie

Najważniejszą sprawą podczas leczenia jest odpowiedni sposób pielęgnacji skóry z problemami zapalenia atopowego. Chory podczas kąpieli powinien dodawać środki zmiękczające skórę, a więc emolienty, zawierające oleje naturalne, które dodatkowo natłuszczają skórę, zapobiegając jej wysuszaniu. Ważna jest także temperatura wody, która nie powinna być wyższa niż 36 st. C., bowiem zbyt gorąca woda powoduje możliwość wypłukiwania lipidów oraz cer amidów znajdujących się w ochronnym płaszczu skóry. Czas kąpieli nie powinien być też dłuższy niż 10 minut. Pamiętać należy tez o tym, aby wycierać się miękkim ręcznikiem i na lekko wilgotną skórę nanosić preparat nawilżający, najlepiej przystosowany do skóry z problemami zapalenia atopowego. Chorzy nie powinni przebywać w zbyt ciepłych i suchych pomieszczeniach. Przegrzanie i pocenie się skóry może spowodować zaostrzenie objawów i nieprzyjemności z tym związane. Wśród zakazów znajduje się także absolutny zakaz palenia papierosów oraz przebywania w zadymionych pomieszczeniach, bowiem dym może być alergenem wpływającym na podrażnienie błon śluzowych i skóry.

Odkryj sposoby jakie wykorzystywała matka dwójki dzieci chorych na AZS

Leave a comment: