• Home  / 
  • Choroby
  •  /  Alergia objawy – najczęstsze przyczyny i objawy alergii

Alergia objawy – najczęstsze przyczyny i objawy alergii

W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z różnego rodzaju alergiami i jej objawami, które skutecznie utrudniają nam życie. Alergia jest formą reakcji układu immunologicznego na znajdujące się w pobliżu czynniki zwane alergenami. W takim wypadku następuje nadmierna reakcja tego układu na różnorodne substancje. Do czynników uczulających, a więc alergenów zaliczyć można w zasadzie tak wiele różnorodnych rzeczy, że trudno je wszystkie wymienić.

Objawy alergii

Alergia objawy - najczęstsze przyczyny i objawy alergiiNajczęstszymi jednak czynnikami, które wywołują alergie są kurz, sierść zwierząt, pyłki roślin, dym tytoniowy, pleśń, sztuczne substancje i barwniki zawarte w pożywieniu, środki chemiczne, kosmetyki czy mydła. Pierwszy kontakt z czynnikiem wywołującym alergie objawia się reakcją organizmu polegającą na wytwarzaniu obronnych przeciwciał określanych mianem IgE. Organizm, który pierwszy raz zostaje poddany działaniu alergenu nie wykazuje żadnych objawów jego działania. W tym wypadku przeciwciała IgE wiążą się z bazofilami, a mianowicie innymi komórkami w układzie odpornościowym, które znajdują się w grupie białych krwinek. Przeciwciała IgE mogą się także wiązać z mastocytami, które znajdują się w jelitach, układzie oddechowym oraz skórze. Przy następnej próbie wywołania działania alergenu wcześniej wyprodukowane przeciwciała wiążą się z nim i w ten sposób dają sygnał bazofilom i mastocytom do wytwarzania histaminy lub też innych substancji, które możemy uznać odpowiedzialnymi za występowanie objawów alergii. Dzieje się tak, ponieważ wyprodukowana histamina działa bardzo mocno na skórę, błony śluzowe, płuca, przewód pokarmowy czy też narzędzia wzroku.

Różne alergie w różny sposób się objawiają. Do najczęstszych objawów należy kichanie, katar, w tym także katar sienny, przewlekły kaszel, łzawienie, nasilające się bóle głowy, świąd, zmiany skórne czy też uporczywe biegunki. Bardzo niepokojącym i zagrażającym bezpieczeństwu życia jest też spowodowana czynnikiem alergicznym niewydolność któregoś z narządów w czasie wstrząsu anafilaktycznego.

Przyczyny alergii

Przyczyny alergii  i jej występowania u tak dużej liczby osób nie są do końca jasno określone i wytłumaczone. Naukowcy stale prowadzą badania, aby wyjaśnić ten fakt. Udowodniono jednak, że na niektóre alergie, zwłaszcza te, które występują w całej rodzinie mają wpływ sprawy genetyczne. O ile objawy alergii są widoczne, ponieważ zwykle nie da się ich nie zauważyć, o tyle znalezienie przyczyny czasem nie jest już takie proste. Dlatego niezwykle konieczna jest wizyta u lekarza alergologa, bowiem zastosowanie odpowiedniej kuracji na pewno wpłynie, na jakość życia osoby, u której występuje alergia i pozwoli na wyleczenie.

Bardzo powszechną metodą stosowaną przez lekarzy, a prowadzącą do sprawdzenia przyczyn objawów alergicznych są testy skórne. Testy te polegają na poddaniu skóry działaniu najbardziej popularnych alergenów. Lekarz wykonujący test sprawdza reakcję skóry. Inną metodą poszukiwania odpowiedzi na to, co jest czynnikiem uczulającym jest przeprowadzenie testu prowokacyjnego, czyli wdychania lub przyjęcia przez pacjenta alergenu, który może wywoływać reakcje uczuleniowe. Wówczas lekarz sprawdza poziom przeciwciał IgE we krwi po podaniu tegoż alergenu. Do najbardziej popularnych metod leczenia alergii zaliczamy przyjmowanie leków antyalergicznych, zastrzyki odczulające, anafilaksję lub też wstrząs anafilaktyczny. Do niekonwencjonalnych sposobów leczenia zalicza się akupunkturę i akupresurę, homeopatię, neuropatię, a nawet medytację.

Leave a comment: