• Home  / 
  • Porady
  •  /  Błonnik pokarmowy w walce z wysokim cholesterolem

Błonnik pokarmowy w walce z wysokim cholesterolem

O wspaniałych właściwościach błonnika wiemy już naprawdę wiele. Szkoda jednak, że sięgamy po niego dopiero wówczas, gdy są już problemy. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku problemów z wysokim poziomem cholesterolu. Wciąż jeszcze zbyt mało osób zdaje sobie sprawę, że poza wszelkimi innymi działaniami, błonnik jest zbawienny również i na to. A dokładnie mówiąc nie sam błonnik pokarmowy , ale jego składnik, jakim są pektyny. To one bowiem są odpowiedzialne za zatrzymywanie procesów biosyntezy cholesterolu, jakie mają miejsce w wątrobie.

[SneakyAffiliate sneakyaffiliateurl=”http%3A//www.mapazdrowia.pl/go/225%2Cblog/naturalne-oczyszczanie/” sneakyaffiliatecookiexpdays=”1″ sneakyaffiliatesplash=”Are%20you%20sure%20you%20want%20to%20leave%20before%20you%20checkout%20our%20special%20sale%3F” ] [/SneakyAffiliate]

Błonnik pokarmowy a cholesterol

Błonnik pokarmowyPoprzez odpowiednią konsystencję powoduje, że wszelkie kwasy żółciowe są przechwytywane a następnie usuwane z jelit. Konsekwencją ich usunięcia jest z kolei to, że wątroba nie może ich użyć do wyprodukowania cholesterolu, a dzięki temu jego poziom w organizmie jest znacznie niższy. Taki sposób pozbywania się kwasów żółciowych, jest dla wątroby bardzo istotne. Zauważyć bowiem trzeba, iż nie mogą zostać one usunięte poprzez zwykły metabolizm, a w ten sposób można skutecznie zahamować wzrost cholesterolu. Jest to niezwykle ważne szczególnie dla osób z nadwagą, ale także cierpiących na cukrzyce i miażdżyce.

Wielu korzystających z tego suplementu diety, w szybkim czasie odczuło jego działanie. Właściwości  błonnika potrafią przy tym zadziałać wielokierunkowo. Z badań wynika, że poziom cholesterolu można zmniejszyć nawet do ponad 20%, co dla wielu ludzi jest wynikiem naprawdę na wagę życia. Jednak, jak podkreślają dietetycy błonnik jest suplementem który mogą zażywać niemal wszyscy, bez względu na to jaki jest poziom cholesterolu. Wystrzegać się go muszą jedynie kobiety będące w ciąży lub karmiące, ale także te, które mają kłopoty z żołądkiem, jelitami, trzustką i przewodem pokarmowym. Pamiętać także trzeba, że przyjmowany w zbyt dużych dawkach, błonnik może być szkodliwy.

Więcej o błonniku witalny i jego bogatym źródle poczytasz tutaj –  Produkty bogate w błonnik witalny

Leave a comment: