Brak snu

Artykuł jest fragmentem książki „Sztuka spania i wstawania

Twoja osobista kampania przeciw bezsenności

Jedną trzecią życia spędzamy, śpiąc — mówią naukowcy. Jednak dla wielu osób jest to tylko pobożne życzenie. Coraz więcej ludzi cierpi z powodu zaburzeń snu. Podaje się, że w krajach uprzemysłowionych to 15–35% społeczeństwa.

Czy kiedykolwiek miałeś problemy z zaśnięciem? Może kilka razy budziłeś się w nocy i ciężko było Ci z powrotem zasnąć? Jeżeli doświadczyłeś już problemów z bezsennością, przed Tobą krótki kurs walki z tą przypadłością. Bezsenność może przyjmować następujące formy:
1. Problemy z zaśnięciem. Zazwyczaj musisz leżeć w łóżku od 30 minut do 4 godzin zestresowany, kręcąc się i przewracając z boku na bok, zanim uda Ci się zasnąć. Najczęściej, jak już się obudzisz, pęka Ci głowa, czujesz się sennie i może boleć Cię całe ciało.

2. Problemy z utrzymaniem snu. Zasypiasz bez problemu, lecz budzisz się w środku nocy raz lub kilka razy i nie możesz ponownie zasnąć, lub zajmuje Ci to dużo czasu.

3. Zaburzony sen. Zasypiasz normalnie, śpisz odpowiednią ilość czasu (7–8 godzin dla dorosłych, 5–6 dla młodszych), ale budzisz się niewyspany, z bólem i zawrotami głowy oraz dolegliwościami mięśni.

Większość ludzi cierpiących na bezsenność doświadcza najczęściej pierwszego i drugiego objawu lub ich kombinacji. Jeżeli dotyka Cię trzecia forma bezsenności, może wiązać się to z bezdechem sennym lub narkolepsją. Trzeci typ bezsenności jest również często doświadczany przez kobiety w ciąży, zwłaszcza w ostatnim trymestrze.

Wiele osób często niepotrzebnie martwi się, że z ich snem coś jest nie tak, jak należy i błędnie uważa, że ich sen nie spełnia normy. Aby ułatwić ocenę własnego snu, przedstawiam objawy świadczące o kłopotach ze snem:

Realne zaburzenie snu

Realne zaburzenia snu występują, gdy:

1. Co najmniej 4 razy w tygodniu człowiek potrzebuje do zaśnięcia więcej niż 30 minut.
2. Człowiek budzi się w nocy wielokrotnie i przez ponad 30 minut nie może ponownie zasnąć, a stan ten utrzymuje się
ponad miesiąc.
3. Przyczyna braku snu jest niewspółmiernie mała w porównaniu ze skutkami (na przykład poziom stresu zawodowego albo kłopoty rodzinne w porównaniu z poziomem zaburzeń snu).
4. Problemy ze snem nie mijają, choć przyczyna lub czynnik wyzwalający zniknęły.
Człowiek niezaprzeczalnie potrzebuje wystarczającej ilości snu. Ciało i umysł domagają się przerwy, podczas których mózg może „czyścić twardy dysk”, a organizm się regenerować. Badania przeprowadzone przez armię amerykańską, podczas których ciągle budzono żołnierzy, wskazują, że już po trzech dobach takiego traktowania układ odpornościowy całkowicie się zaburza, a funkcje organizmu przestają przebiegać prawidłowo. To, czego nauczysz się tutaj, to wiedza na temat mechanizmów, które powstrzymują wiele osób przed zaśnięciem i powodują u nich bezsenność. Potem opiszę, co może wpłynąć na poprawienie jakości Twojego snu i pozwolić Ci na jego skrócenie.

Artykuł jest fragmentem książki „Sztuka spania i wstawania

Zobacz jak poradzić sobie z brakiem snu i bezsennością

<<<<kliknij tutaj i dowiedz się więcej>>>>

Leave a comment: