Choroby paznokci

Paznokcie rozwijają się ze specjalnej warstwy komórek, znajdujących się pod walem paznokciowym. Komórki te wypełnione twarda keratyną, w miarę dalszego wzrostu obumierają i tworzą płytkę paznokciową. Ta właśnie płytka jest obrazem stanu zdrowia organizmu. Na wygląd paznokci może wpływać dieta- niedobory witamin, choroby przemiany materii, choroby organów wewnętrznych.  A także środowisko zewnętrzne- temperatura, wilgotność powietrza itp.

Choroby paznokci

1) Grzybica paznokci

choroby paznokciChoroba paznokci jaką jest grzybica stanowi prawie połowę schorzeń paznokci. Najczęściej dotyka paznokci stóp, objawia się utratą różowego zabarwienia płytki paznokcia i jej łatwym kruszeniem się. Naskórek pod płytką ulega nadmiernemu rogowaceniu co jest dość uciążliwe dla osoby chorej. Grzybicy sprzyja wysoka temperatura i wilgotność, a także zaburzenia krążenia występujące przy cukrzycy, urazy i starzenie się. Aby jej zapobiec należy przestrzegać podstawowych zasad higieny, na przykład dokładnie wytrzeć stopu i dłonie po kąpieli. Należy nosić dopasowane, przewiewne obuwie, a na basenie warto zakładać klapki.

2) Łuszczyca paznokci

Jest dosyć częstą chorobą paznokci, częściej zajmuje palce dłoni niż stóp. Na powierzchni płytki zaczynają powstawać poprzeczne lub podłużne bruzdy. Z czasem, gdy choroba się pogarsza można oddzielić płytkę paznokcia od jego łożyska. Pojawiają się odbarwienia w kolorze żółtawym lub łososiowym. Łuszczyca paznokci najczęściej występuje ze zmianami na powierzchni ciała, dlatego łatwo ją zdiagnozować.

3)  Zanokcica

Czyli zapalenie wału paznokciowego- naskórka otaczającego paznokieć. Przyczyną tej choroby paznokci mogą być:

  • urazy wału paznokciowego,
  • wrastanie paznokcia w wał paznokciowy,
  • wycinanie skórek wokół paznokcia,
  • cukrzyca,
  • ssanie kciuka u małych dzieci,
  • obgryzanie paznokci,
  • częste moczenie rąk.

Przy podejrzeniu zanokcicy, powinno się udać do lekarza dermatologa- jej głównym objawem jest zaczerwienienie wału paznokciowego.

4) Wrastanie paznokcia

Jest to choroba paznokci której przyczyną może być noszenie źle dopasowanych butów lub nieprawidłowe obcinanie paznokci. Paznokcie powinny być obcinane prosto, każde zaokrąglenie może prowadzić do ich wrastania. Leczenie może polegać na: żelowaniu paznokci( podniesienie i wyprostowanie paznokcia przy bokach), nakładaniu klamer unoszących paznokieć oraz na zrywaniu części lub całości paznokcia z łożyska.

Opisałem tutaj najpopularniejsze i najczęściej spotykane choroby paznokci, jest ich oczywiście więcej ale nie są tak pospolite i często występujące jak te powyżej.

Witaminy, minerały i suplementy – kliknij tutaj

Leave a comment: