Czosnek – właściwości czosnku

„Czosnek jest najbardziej polarną i powszechną rośliną przyprawową. Łacińska nazwa czosnku to Allium. Jego pozytywne właściwości zawarte są już w samej jego nazwie, bowiem „unio” oznacza jedną wielką perłę. W języku chińskim nazwa ta tłumaczona jest, jako klejnot pośród warzyw.

Czosnek właściwości

Czosnek - właściwości czosnkuCzosnek wykorzystywany jest w medycynie na bardzo szeroką skalę, a jego właściwości są powszechnie znane i cenione przez wielu lekarzy na całym świecie. Jednak już w czasach starożytnych doceniano jego działanie. Podawano wówczas jego porcje osobom, które budowały piramidy, a także żołnierzom rzymskim, którzy uczestniczyli w długich i męczących marszach. W dawnych czasach wierzono także, że racje czosnku mogą uchronić ludzi przed złymi mocami.

Roślina ta składa się z kwiatu, liści i cebuli. O  działaniu czosnku wspomina w swych dziennikach także znany podróżnik Marco Polo. Obecnie roślina ta wykorzystywana jest zarówno w naszych kuchniach, jako wyśmienity dodatek do różnorodnych potraw, a także w medycynie, w postaci naturalnej oraz jako składnik wielu leczniczych preparatów. W kuchni wykorzystać możemy całą roślinę. Kwiaty czosnku nadają się między innymi do posypywania sałatek, zupy, kombinacji może być jednak niezliczona ilość i tylko od naszych upodobań zależy, do czego go będziemy dodawać. Owoc z kolei, czyli cebula charakteryzuje się bardzo ostrym smakiem i zapachem, toteż do dań dodawana jest ostrożnie. Bardzo smaczny jest także czosnek marynowany w occie.

W medycynie roślina ta wykorzystywana jest w całości, w skład jej, bowiem wchodzi żelazo, jest, więc antybiotykiem o bardzo łagodnym działaniu. Do jego pozytywów zaliczyć też możemy właściwości antybakteryjne, antywirusowe i przeciwzapalne, dzięki czemu pomocny staje się w leczeniu przeziębień. Stosowany jest także, jako środek wzmacniający odporność organizmu. Poszukując sposobu na zdrowe przetrwanie zimy warto zaopatrzyć się w preparaty zawierające właśnie czosnek. W przebiegu choroby, bardzo dobrze sprawdza się też domowy syrop, który znany już przez nasze prababki pomaga do dziś. W skład syropu wchodzi cebula, czosnek i miód, które zalewa się gorącą wodą. Nie jest to może najsmaczniejsza kuracja, ale za to bardzo skuteczna.

Leave a comment: