Dziurawiec – ziele dziurawca zastosowanie

Dziurawiec - ziele dziurawca zastosowanieDziurawiec jest rośliną należącą do bylin z rodziny dziurawcowatych. Według botaników znanych jest aż trzysta jej gatunków. Spotkać ją można w całej Europie, bowiem rośnie przede wszystkim na suchych połaciach łąk, niezacienionych miejscach lasów czy też na powierzchni przydrożnych rowów. Dziurawiec należy do roślin o gęstych, drobnych liściach z żółtym kwiatostanem.  Nazwa rośliny wywodzi się z jej wyglądu, ponieważ liście oglądane pod światło posiadają zbiorniki olejków eterycznych, które przypominają dziurki.

Dziurawiec zwyczajny zastosowanie

Część odmian uprawianych jest w celach ozdobnych. Jednakże do najbardziej znanych gatunków zalicza się dziurawiec zwyczajny, który w postaci wyciągów lub suszu wykorzystywany jest w medycynie w leczeniu różnorodnych chorób. Roślina ta ma bardzo pozytywny wpływ na proces przemiany materii, toteż stosuje się już od czasów naszych babek w przypadku dolegliwości związanych z układem trawiennym.

Dziurawiec –  zioła uspokajające


Niezwykle ważną cechą dziurawca jest także jego działanie antydepresyjne, które wykorzystywano już na przełomie XV i XVI wieku. Słynny filozof, Paracelsus uważał ziele dziurawca za środek kojący nerwy i nie mylił się.Wiele lat później udowodniono uspokajające właściwości tej rośliny. Do dziś wielu lekarzy poleca swoim pacjentom herbaty i wyciągi z dziurawca właśnie w celu wspomagania leczenia napięć nerwowych. Dzisiejsza rzeczywistość charakteryzująca się bardzo szybkim trybem życia, kłopoty w pracy, trudności w domach rodzinnych i wiele innych spraw wpływają na ciągle zwiększającą się ilość pacjentów, którzy narzekają na pojawiające się, bądź powracające stany depresyjne.  Bardzo duże znaczenie w leczeniu ma właśnie leczenie ziołami, czyli ziołolecznictwo. Wiele środków zawiera w swoim składzie wyciąg z dziurawca, najczęściej są to środki o łagodnym działaniu przeciwdepresyjnym, dzięki czemu dostępne są w aptekach bez recepty. Substancją aktywną wpływającą na poprawę obniżonego nastroju jest hyperycyna, a więc syntetycznie otrzymywany wyciąg z tejże rośliny, której działanie opiera się o hamowanie wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny.

Dziurawiec działanie

W wielu przypadkach dowiedziono, że stosowanie preparatów z dziurawcem znacząco wpłynęło na poprawę samopoczucia, a tym samym na poprawę, jakości życia. Pamiętać jednak należy, że stosowanie leków ziołowych skuteczne jest w łagodnych postaciach tej ciężkiej choroby. Jeśli na początku pojawiające się złe samopoczucie i obniżony nastrój staramy leczyć się sami za pomocą preparatów ziołowych, powinniśmy mieć świadomość, że w przypadku, kiedy stan ten będzie się przedłużał należy udać się do właściwego specjalisty. Bardzo często zdarza się też tak, że leczenie ziołami traktuje się, jako kurację wspomagającą leczenie farmakologiczne.

Leave a comment: