Jaskółcze ziele – glistnik

Jaskółcze ziele - glistnikJaskółcze ziele, zwane też glistnikiem, jest rośliną wieloletnią, która może osiągnąć do 90 cm wysokości. Występuje na terenie całej Polski na terenach leśnych, zarówno wewnątrz lasy, jak i na jego skraju, w zaroślach, nad brzegami jezior i rzek czy też w ogrodach w miejscach gdzie maja wilgoć i ciszę. Roślina ta posiada umieszczone na szczytach pędów kwiaty i kwitnie od maja aż do października.  Najbardziej charakterystyczną cecha tej rośliny jest wydzielanie pomarańczowego soku po jej skaleczeniu.Optymalnym terminem zbierania tego ziela jest maj i czerwiec, kiedy to roślina dopiero zaczyna kwitnąć, po czym poddaje się je procesowi suszenia.Wysuszone jaskółcze ziele, zebrane właśnie na początku kwitnienia, ma bardzo charakterystyczny jasnozielony kolor. Jeśli zbierzemy je później, pod koniec jego okresu kwitnienia uzyskamy dużo mniej wartościowe zioło o żółtym zabarwieniu.

Jaskółcze ziele właściwości i wykorzystanie

Już nasze prababki wykorzystywały jego właściwości do celów leczniczych. Bogaty skład chemiczny glistnika pozwala na wykorzystywanie go w różnorodnych przypadkach. Jednym z wielu kierunków i możliwości zastosowania ziela jaskółczego są napięcia nerwowe i silny stres, który bardzo często towarzyszy nam, na co dzień. Roślina ta działa, bowiem uspokajająco i wykazuje właściwości nasenne. Dowiedziono także, że wpływa ona na zmniejszenie napięcia mięśni gładkich i prążkowych, hamuje ich skurcze, a tym samym sprawia, że są one mniej pobudzone. W związku z działaniem uspokajającym ma także wpływ na zmniejszenie napięcia mięśni naczyń krwionośnych, a tym samym obniżenia ciśnienia krwi.

Do pozytywnych i leczniczych właściwości glistnika zaliczyć możemy także działanie przeciwbólowe, antywirusowe, antygrzybicze, antybakteryjne i przeciwzapalne. Lekarze i zielarze wskazują dużo więcej zastosowań, które trudno wymienić. Warto wspomnieć, iż regularne stosowanie naparów z jaskółczego ziela bardzo dobrze działa na poprawę przemiany materii, bowiem reguluje cykl wypróżnień i odtruwa organizm. Część lekarzy wskazuje także pozytywne działanie tej rośliny na usuwanie nie dużych kamieni i złogów żółciowych, a nawet kamieni i piasku moczowego. Nie wszystkie jego właściwości zostały jednak potwierdzone i różni lekarze wskazują różne jego działanie. Faktem jest jednak to, iż ma on bardzo pozytywny wpływ na cały układ pokarmowy. Warto, więc stosować naprawy z jaskółczego ziela, nie tylko wówczas, gdy mamy problem z trawieniem. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są różnego rodzaju nalewki, które sporządzić możemy z wykorzystaniem innych ziół, takich jak melisa, serdecznik czy rumianek. Przygotowując napary warto korzystać ze sprawdzonych przepisów, które jasno określą też ilość potrzebnego płyny odpowiednio do wagi ciała, stosowanie nieuważnie każdych leków, nawet tych ziołowych, może skończyć się odwrotnie do oczekiwanego efektu.

Leave a comment: