Jod

Jod – Polska jest jednym z krajów w którym może doskwierać niedobór jodu w diecie. Szczególnie sa na to narażeni ludzie zamieszkujący tereny górskie, z tego powodu w naszym kraju został wprowadzony obowiązek jodowania soli.

Jod właściwości

jodPierwiastek ten jest mikroelementem, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W ciągu jednej doby potrzebujemy go niewiele, tylko 200 mikrogramów. Jednak i tak niewielka ilość może być problemem. Jego długotrwały niedobór może powodować groźne choroby i dysfunkcje. Gdy go brakuje, spada zdolność uczenia się, u dzieci może zostać zahamowany rozwój i wzrost. Może zaburzyć funkcje rozrodcze, doprowadzić do trudności z zajściem w ciążę i jej utrzymania, doprowadza do niewydolności tarczycy.

Niedoboru jodu:

Przewlekłe zmęczenie, wypadanie włosów, problemy z koncentracją, osłabienie pamięci, depresje, problemy ze słuchem, częste infekcje i przeziębienia, bóle stawów, przyspieszone starzenie się. Przy długim deficycie powiększenie się tarczycy, występują tak zwane wole, wysoki cholesterol,  problemy z płucami, stale odczuwalny chłód mimo wysokiej temperatury otoczenia, bezsenność, suchość skóry i błon śluzowych, przybieranie na wadze bez wyraźnej przyczyny.

Jodu w pożywieniu

Ryby morskie, skorupiaki, mięczaki, woda mineralna, sól jodowana, kefiry, białe sery, jaka, jogurty, drożdże, zboża, produkty żywnościowe uprawiane na glebach bogatych w jod. Niektóre produkty spożywcze mogą obniżać wchłanianie jodu z przewodu pokarmowego, są to: kapusta, soja, brukselka, kalafior. Jod bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Dodany do kąpieli może doskonale uzupełniać niedobór, gdyż wchłania się przez skórę.

Nadmiar jodu

Ryzyko wystąpienia przedawkowania jodu jest bardzo małe. Jeśli jednak już wystąpi, jego objawy są następujące: bóle głowy, metaliczny posmak, biegunki i wysypki. Osoby chcące zażywać suplementy diety z jodem powinny najpierw skonsultować się z lekarzem. Zwłaszcza powinno się uważać wtedy gdy ma się chorą tarczycę.

Witaminy, minerały i suplementy – kliknij tutaj

Leave a comment: