Kalendarzyk dni płodnych

kalendarzyk dni płodny

Kalendarzyk dni płodnych – chociaż kobieta podczas swojego życia jest płodna zaledwie przez niewielki procent czasu, to jednak dokładne określenie, kiedy są dni płodne, a kiedy niepłodne, jest bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Pełną gwarancję dają w zasadzie jedynie skomplikowane badania medyczne, które jednak przeprowadza się tylko w przypadku leczenia niepłodności. W normalnych warunkach kobieta jest w stanie jedynie z dużym prawdopodobieństwem określić, w którym momencie miesięcznego cyklu właśnie się znajduje.

Kalendarzyk dni płodnychkalendarzyk dni płodnych, dni płodne po okresieMożna stworzyć  indywidualny kalendarz dni płodnych wymaga dokładnego i wielotygodniowego obserwowania swojego organizmu, ponieważ miesięczne cykle każda kobieta przechodzi w inny sposób. Kalendarzyk dni płodnych najlepiej sprawdza się w przypadku tych kobiet, które mają bardzo regularne miesiączki, bo to oznacza, że poszczególne fazy cyklu każdego miesiąca pojawiają się w tym samym momencie. W przypadku nieregularnych miesiączek każda faza cyklu musi być określona z pewnym zapasem bezpieczeństwa, co oznacza, że wyznaczenie okresu płodnego jest dość nieprecyzyjne.

 

 Dni płodne i niepłodne kalendarz

Właśnie dlatego kalendarzyk dni płodnych jest stosunkowo rzadko stosowany jako metoda antykoncepcyjna, a znacznie częściej służy tym kobietom, które chcą zajść w ciążę i czekają na najwłaściwszy moment, w którym powinno dojść do współżycia. Współżycie dokładnie w momencie owulacji jest zalecane przede wszystkim tym parom, które mają problemy z zapłodnieniem, a powodem tych problemów jest słaba jakość nasienia przyszłego ojca – przy bardzo częstym współżyciu męskie jądra nie są w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości wartościowych plemników, dlatego wskazane jest odczekanie dwóch, trzech dni, aż nasienie zregeneruje się na tyle dobrze, że nie będzie problemów z ilością plemników zdolnych do zapłodnienia. Takie problemy dotyczą przeważnie starszych par starających się o dziecko, ponieważ im starszy organizm, tym gorsza kondycja układów rozrodczych obu partnerów.

Wykonanie kalendarzyka dni płodnych

Opracowanie kalendarzyka dni płodnych opiera się na założeniu, że owulacja następuje zawsze na 14 dni przed pierwszym dniem miesiączki, niezależenie od tego, jak długo trwa cały cykl miesięczny. Jednym z najczęstszych błędów jest właśnie założenie, że dni płodne występują w połowie cyklu, podczas gdy ta reguła sprawdza się jedynie i tych kobiet, które miesiączkują co 28 dni (14 dzień wypada wtedy właśnie w połowie cyklu). Jednak u kobiet, które mają znacznie krótsze cykle, na przykład 24-dniowe, okres płodny może się zacząć już pod koniec miesiączki, co z kolei obala kolejny mit, jakim jest stwierdzenie, że uprawianie seksu podczas miesiączki nie grozi zajściem w ciążę.

kalendarzyk dni płodnych, kalendarzyk menstruacyjnyNajwiększym problemem gdy chcemy opracować kalendarzyk dni płodnych jest właśnie niepewna przewidywalność co do tego, kiedy pojawi się następna miesiączka, ponieważ nawet u kobiet miesiączkujących regularnie mogą się niespodziewanie pojawić zaburzenia cyklu, spowodowane na przykład chorobą, infekcją, silnym stresem, zmianą klimatu czy strefy czasowej. Teoretycznie komórka jajowa uwolniona z jajnika jest gotowa na zapłodnienie przez około 24 godziny, jednak okres płodny wyliczony za pomocą kalendarza dni płodnych rozciąga ten okres na ponad tydzień. Skąd takie rozbieżności? Po pierwsze, określając okres płodny kobiety należy wziąć pod uwagę długość życia plemników, które dostały się do dróg rodnych kobiety. Jeśli więc do współżycia bez żadnych zabezpieczeń doszło na dwa, trzy dni przez owulacją, plemniki są w stanie dotrwać do tego momentu, aż pojawi się jajeczko, co z kolei może doprowadzić do zapłodnienia, nawet jeśli w dniu samej owulacji para nie będzie ze sobą współżyć.

Drugim powodem, dla którego przedłuża się okres płodny kobiety jest niemożność dokładnego przewidzenia, kiedy jajeczko zacznie wędrówkę po jajowodzie – przy obliczeniach dodaje się więc zawsze dwa dni zapasu w obie strony. W przypadku kobiet, które mają bardzo nieregularne miesiączki, sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, a przypuszczalny okres płodny przedłuża się na około 10 dni albo i więcej. Kalendarz dni płodnych za wiarygodny można uznać nie wcześniej niż po około półrocznej obserwacji miesięcznych cykli, a im dłuższy jest przedział czasu służący do obliczeń, tym większe prawdopodobieństwo jego skuteczności. Jeśli kalendarzyk ma służyć jako naturalna metoda antykoncepcyjna, warto przy okazji obserwować też inne symptomy, na przykład jakość śluzu.

 

 

Leave a comment: