Kiedy są dni płodne – jak rozpoznać dni płodne ?

Zanim przejdziemy do zagadnienia, kiedy są dni płodne należało by wspomnieć słów kilka  co to są dni płodne? Zgodnie ze swoją nazwą, to te dni, w trakcie których kobieta ma szanse na to, aby zajść w ciążę. Generalna zasada jest taka, że dni płodne występują mniej więcej w połowie cyklu miesięcznego, jednak ich dokładne określenie jest praktyczne niemożliwe – jedynie w klinikach in vitro, po skomplikowanych badaniach, możne stwierdzić, kiedy kobieta jest gotowa do zapłodnienia.

Kiedy są dni płodne ?Kiedy są dni płodne | jak rozpoznać dni płodne Domowe sposoby na określanie dni płodnych nigdy nie dają stuprocentowej gwarancji, zwłaszcza w przypadku, gdy kobieta ma nieregularne miesiączki. Jednak nawet w sytuacji, gdy cykl miesięczny przebiega bez żadnych zakłóceń, może się pojawić ryzyko nieplanowanej ciąży, ponieważ na wahania całego cyku mogą mieć wpływ nawet takie czynniki jak zmiana klimatu, zbyt intensywny wysiłek czy przebyta niedawno choroba. Z tego względu, określanie dni płodnych tak zwaną metodą kalendarzykową, nie jest najpewniejszą metodą antykoncepcyjną. Jej skuteczność jest dość niska, zwłaszcza w porównaniu z bardziej nowoczesnymi metodami zapobiegania ciąży, między innymi pigułkami antykoncepcyjnymi albo wkładką domaciczną.

Kiedy są dni płodne – głębsze spojrzenie

Kluczowym momentem dni płodnych jest owulacja, czyli moment, kiedy następuje proces polegający na wytworzeniu się komórki jajowej nadającej się do zapłodnienia. Komórka jajowa jest gotowa na przyjęcie plemników tylko przez około dobę, jednak ze względu na to, że plemniki są zdolne do zapłodnienia przez dłuższy okres czasu już po dostaniu się do jajowodów, dni płodne są rozciągnięte w czasie.

Natomiast od momentu owulacji do następnej miesiączki upływa dokładnie 14 dni. Biorąc pod uwagę, że cykl miesięczny trwa około 28 do 31 dni, można założyć, że okres płodny wystąpi między 10 a 18 dniem cyklu. Na przykład, jeśli kobieta miesiączkuje regularnie co 30 dni, jej okres płodny przypada najprawdopodobniej między 12 a 20 dniem cyklu. Te dodatkowe dni mają po prostu pełnić rolę pewnego rodzaju zabezpieczenia. Bardzo rzadko, ale jednak zdarza się, że w ciągu jednego cyklu podczas owulacji dochodzi do powstania dwóch osobnych komórek jajowych. Wtedy dni płodne przedłużają się o kolejną dobę. Jak widzisz na pytanie ” kiedy są dni płodne ” nie można odpowiedzieć precyzyjnie można jedynie sobie to  ułatwić poprzez obserwację objawów jakie występują podczas dni płodnych, czy też skorzystać z oprogramowania jakim jest kalkulator dni płodnych i niepłodnych który także może pomóc na w obliczeniach

 

Leave a comment: