Kolka nerkowa objawy i leczenie

kolka nerkowa objawy

Kolka nerkowa objawy są nie do przeoczenia. Zwłaszcza, gdy następuje jej silny atak, mocno to odczuwamy. Ból jest tak duży, że chory nie jest w stanie zrobić nic. Dotknąć ona może każdego, nawet małe dzieci, choć tam jej przebieg jest trochę inny, niż u dorosłych. Kolka nerkowa pojawia się przede wszystkim u tych, którzy chorują na kamicę nerkową. Ból, jaki temu towarzyszy wynika stąd, że przez moczowód przesuwa się kamień, co powoduje z kolei blokowanie się  odpływu moczu. Naturalne potrzeby, jak zwykłe oddanie moczu nie mogą więc zostać zrealizowane. Nie zawsze jednak wpływać na to musi tylko i wyłącznie kamień nerkowy.

Kolka nerkowa objawy i przyczynyW niektórych przypadkach  spowodowane jest to przez wytworzone się zakrzepy czy inny zewnętrzny ucisk. Zawsze jednak efektem tego jest to, że  błona mięśniowa moczowodu jest zmuszona do skurczy. A to właśnie one odpowiadają za ból, jaki w tym momencie odczuwa pacjent. Kolka nerkowa pojawia się nagle, a ból z czasem coraz bardziej przybiera na sile. Do tego dochodzi promieniowanie jego odczuwania aż do pachwin, okolicy lędźwiowej, podbrzusza. Odczuwa się go także  na narządach płciowych.

Kolka nerkowa objawy – w zależności od rodzaju może przybierać formę stałego bólu, lub też chwilowych ataków, które samoistnie mijają. Towarzyszyć im może wiele innych dolegliwości, jak choćby wymioty czy krwiomocz.

Kolka nerkowa objawy i leczenie

Lekarze radzą, by w napadach kolki nerkowej ratować się lekami rozkurczowymi i przeciwbólowymi. Nie należy czekać aż ból się rozwinie. Dobrze także na czas ataku położyć się na plecach i zgiąć nogi w kolanach. Taka pozycja sprzyja uspokojeniu i rozluźnieniu się. Dzięki temu można minimalizować cierpienie. W przypadkach, gdy takie postępowanie nie pomaga, należy udać się do lekarza, który podejmie następne kroki.

Leave a comment: