Kwas foliowy-witamina B9

Kwas foliowy zapobiega wadom cewy nerwowej u płodu. Wpływa na zachowanie kodu genetycznego komórek,reguluje podziały komórkowe i przekazywanie cech dziedzicznych. Jest „pokarmem” dla mózgu. Inna nazwa witaminy B9 to: kwas foliowy, folacyna, witamina Bc.

kwas foliowy

kwas foliowy

Kwas foliowy ma  wiele postaci i oznacza grupę związków(teoretycznie ok. 150 rozmaitych form).Witamina b9 ma postać jasnożółtej substancji, która łatwo rozpuszcza się w wodzie. Ponieważ jest bardzo wrażliwa,najczęściej dostaje się do organizmu w postaci związanej z kwasem glutaminowym ,lub jego solami, dzięki temu nie zostaje zniszczona przez bakterie jelit i bezpiecznie dociera do błony śluzowej.

Kwas foliowy działanie i rola w organizmie

Witamina B9 reguluje rozwój i funkcjonowanie wszystkich komórek oraz prawidłową pracę różnych układów w organizmie. Wraz z witaminą B12 współuczestniczy w tworzeniu i dojrzewaniu czerwonych krwinek. Przeciwdziała anemii, pobudzając procesy krwiotwórcze. Jest nosicielem węgla  przy tworzeniu hemu,części hemoglobiny zawierającej żelazo. Witamina ta reguluje rozwój komórek nerwowych w okresie płodowym , dzięki temu zapobiega tzw. wadom cewy nerwowej u płodu, które polegają na powstaniu luki w rdzeniu i przyczyniają się do niewykształcenia mózgu u płodu. Ma również pozytywny wpływ na wagę i rozwój noworodka. Jest „pokarmem”dla mózgu i układu nerwowego ,wpływa dodatnio  na jego funkcjonowanie. Bierze udział w powstawaniu tzw. neurostymulatorów ,czyli serotoniny i noradrenaliny .Działają one uspokajająco i kojąco. Ma wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego , ponieważ uczestniczy w tworzeniu soku żołądkowego i zapewnia sprawne działanie wątroby, żołądka i jelit. Zwiększa odporność, chroni organizm przed rozwojem nowotworów , obniża ryzyko występowania raka macicy u kobiet.

Kwas foliowy niedobór i jego skutki

Niedobór kwasu foliowego jest przyczyną najbardziej rozpowszechnionej na świecie awitaminozy  .Najczęściej powoduje ją alkoholizm, ale również długotrwałe jednostronne odżywianie. Niedobór podczas ciąży może prowadzić do wystąpienia wad rozwojowych układu nerwowego. Niedobór może być również odpowiedzialny za rozszczep podniebienia czy zajęczą wargę u dziecka. Może powodować również niedokrwistość oraz zmiany w szpiku kostnym.Innymi objawami niedoboru są: osłabienie i brak sił, nerwowość, trudności z zasypianiem oraz kłopoty z pamięcią,biegunki.

Witamina b9 nadmiar

Gdy kwas foliowy został przedawkowany wówczas  w moczu tworzą się szkodliwe kryształy  folacyny. Mogą wystąpić zaburzenia układu nerwowego ,pokarmowego  oraz alergiczne odczyny skórne.

Kwas foliowy – co jeszcze warto wiedzieć

Witamina B9 występuje powszechnie w tkankach wielu roślin i zwierząt ,zwłaszcza zielonych warzywach liściastych,pomarańczach, rybach, mleku, serach, bananach, jabłkach. Działanie kwasu foliowego zmniejsza niektóre leki,np. Przeciwbólowe,kortyzon,antybiotyki. Witamina b9 daje dobre wyniki w leczeniu paradontozy.

Polecane książki  “SZTUKA BYCIA ZDROWYM” – kliknij tutaj

Leave a comment: