• Home  / 
  • Minerały
  •  /  Magnez – pierwiastek życia w organizmie

Magnez – pierwiastek życia w organizmie

Magnez należy do jednych z najważniejszych mikroelementów mających wpływ na zdrowie człowieka. Według badań, magnez nie tylko wspomaga prawie trzysta reakcji enzymatycznych, które zachodzą w naszym organizmie, ale także działa leczniczo i zapobiegawczo w procesie schorzeń przewlekłych. Jest on bowiem jednym z najbardziej wszechstronnych pierwiastków, który wspomaga wiele ważnych funkcji życiowych, takich jak wytwarzanie energii, budowa kości i zębów, odprężanie mięśni czy też czynności nerwów. Razem z wapniem oraz potasem jest on także odpowiedzialny za krzepliwość krwi i prawidłowy rytm serca. Nie można więc w żadnym wypadku go bagatelizować!

Magnez w organizmie – niedobór magnezu

W organizmie zdrowego człowieka znajduje się około 30 g magnezu. Wydawać by się mogło, że ta niewielka ilość nie ma zasadniczo większego znaczenia. Nic bardziej mylnego, ponieważ ma on ogromne znaczenie dla wielu czynności życiowych. Zwłaszcza, że niedobór magnezu  znacząco wpływa na funkcjonowanie organizmu. Bardzo często zdarza się, iż sprzyjanie żywności, która została wysoko przetworzona, a tym samym uboga jest w magnez sprzyja powstawaniu niedoboru tego pierwiastka w organizmie. Jednakże wpływa na to nie tylko niewłaściwa dieta. Bardzo poważnym czynnikiem, który odpowiada za niedobór magnezu jest także stres, zwłaszcza trwający przez długi czas, przewlekłe choroby, stosowanie silnych leków czy też duży wysiłek fizyczny. Należy więc pamiętać, aby uzupełniać magnez w organizmie za pomocą preparatów, które dostępne są w postaci związków magnezu.

Magnez - pierwiastek życia w organizmie

Według najnowszych badań właściwe stężenie magnezu w organizmie ma wpływ na zapobieganie powstawania cukrzycy typu II. Badacze amerykańscy cały czas pracują nad tą teorią, jednak po przeprowadzeniu szeregu badań dowiedli, że niedobór magnezu u pacjentów zwiększa aż o 94% ryzyko wystąpienia tej choroby. Aby udowodnić pozytywny wpływ magnezu w zapobieganiu cukrzycy potrzebne są jeszcze badania, niemniej jego wyjątkowego działania nie da się nie zauważyć.

Niedobór magnezu ma bardzo niekorzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu, dlatego zalecana dawka magnezu jaka powinna być przyjmowana dziennie to około 300 mg w przypadku mężczyzn oraz 270 mg u kobiet. Większą dawkę, około 300 mg, powinny jednak przyjmować dorastające dziewczęta oraz osoby przyjmujące leki w leczeniu chorób przewlekłych.

Warto pamiętać o uzupełnianiu niedoborów magnezu, bowiem już niewielkie ubytki mogą zwiększać ryzyko występowania cukrzycy i chorób serca, a długotrwały niedobór tego pierwiastka objawia się przedłużającym się zmęczeniem, rozdrażnieniem, wzmożoną nerwowością czy nawet arytmią serca. Nie należy jednak przesadzać w drugą stronę i przyjmować zbyt dużych dawek. Nadmiar magnezu w organizmie też nie jest obojętny i może powodować nudności oraz biegunki, a w przypadku kiedy organizm nie jest w stanie przetworzyć zbyt dużej dawki pojawić się może osłabienie mięśni, zaburzenie oddychania, a nawet śpiączka. Jak w każdym przypadku należy więc zachować umiar i stosować się do ścisłych zaleceń i odpowiednich dawek.

Magnez w jedzeniu – by magnez był dobrze wchłaniany, należy przyjmować go podczas posiłku. Warto też pamiętać, by stosować dietę, w której produkty bogate są właśnie w ten pierwiastek. Bardzo dobrym, a jednocześnie naturalnym źródłem magnezu są orzechy, pełnoziarniste produkty, ciemnozielone warzywa liściaste, strączkowe warzywa oraz skorupiaki. Warto więc do swojego jadłospisu dodać na przykład otręby oraz ryż dziki, które zawierają bardzo dużo magnezu i zaspokajają prawie 1/3 dziennego zapotrzebowania organizmu na ten pierwiastek!

Jak widzisz magnez ma zbawienny wpływ na nasz organizm, a niedobór magnezu może spowodować nie potrzebne szkody w naszym organizmie, możemy tego łatwo uniknąć uzupełniają magnez w jedzeniu.

Leave a comment: