Mikroelementy

mikroelementyMikroelementy to pierwiastki śladowe, występują w organizmie w bardzo małych ilościach. Jednak są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Do mikroelementów należą; miedź, mangan, żelazo, molibden, cynk, bor, jod, kobalt, fluor, selen. Gdzie szkodliwy jest zarówno ich nadmiar jak i brak. W organizmie człowieka można wykryć około 80 różnych pierwiastków. Występują one najczęściej w postaci związanej, tworząc mniej lub bardziej złożone związki organiczne i nieorganiczne.

Mikroelementy

Żelazowchodzi w skład hemoglobiny, uczestniczy w przenoszeniu tlenu. Jego niedobór przyczynia się do powstawania anemii upośledzenia czynności enzymów łańcucha oddechowego. Wchłanianiu żelaza z przewodu pokarmowego sprzyja jednoczesna obecność witaminy C.

Cynk– jest składnikiem enzymów i innych substancji związanych z procesem oddychania, uczestniczy w metabolizmie węglowodanów. Jego brak jest odpowiedzialny za osłabienie lub zanik mięśni, rozwój cukrzycy i chorób nowotworowych.  Niedobór wpływa niekorzystnie na układ odpornościowy. Ma Duzy wpływ na wygląd paznokci i włosów.

Miedź– uczestniczy w biosyntezie hemu ( składnika hemoglobiny), jest składnikiem białek osocza i niektórych enzymów. Niedobór miedzi może prowadzić do anemii. Bierze też udział w tworzeniu kości, kolagenu i kwasu rybonukleinowego.

Mangan–  współdziała z witaminą B. Jest konieczny do prawidłowego rozwoju tkanek. Niedobór przyczynia się do deformacji szkieletu, osłabia wzrost i rozwój, upośledza rozwój tkanki łącznej. Korzystnie wpływa na działanie układu nerwowego.

Jod–  jest składnikiem hormonu- tyroksyny, które pełni ważne funkcje w organizmie, reguluje pracę serca, przemianę materii oraz pobudliwość nerwową. Niedobór powoduje choroby tarczycy, zaburzenia wzrostu, czasami może powodować upośledzenia umysłowe- kretynizm.

Fluor– jest ważnym składnikiem szkliwa zębów. Niedobór prowadzi do próchnicy. U kobiet w ciąży pomaga we wchłanianiu żelaza z przewodu pokarmowego i zapobiega w ten sposób anemii.

Molibdenjest odpowiedzialny za metabolizm białek i tłuszczów. Nadmiar prowadzi do skazy moczanowej, bólu stawów i obrzęków.

Chromto ważny składnik enzymów, uczestniczy w przyswajaniu glukozy. Jego niedobór prowadzi do wysokiego cholesterolu.

Selenstymuluje pracę serca, neutralizuje toksyny zawierające metale ciężkie. Niedobór powoduje hemolizę i degenerację mięśni.

Leave a comment: