• Home  / 
  • Choroby
  •  /  Nadciśnienie objawy – objawy nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie objawy – objawy nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze i jego objawy są częstą dolegliwością, którą na szczęście można leczyć zarówno farmakologicznie, jak i naturalnymi sposobami, a także znacząco zmieniając tryb życia. W pierwszej fazie, kiedy ciśnienie krwi nieznacznie wzrasta, nadciśnienie tętnicze może nie wywoływać żadnych objawów, które mogłyby być zauważone. Niemniej warto je sprawdzać, ponieważ brak objawów nadciśnienia w tym przypadku w żadnych stopniu nie wyklucza występowania tej dolegliwości.

Nadciśnienie objawy - objawy nadciśnienia tętniczego

U zdrowego człowieka ciśnienie krwi waha się wywołane różnymi czynnikami takimi jak ruch, wysiłek fizyczny, stres itd. U niektórych ludzi ciśnienie podniesione jest zawsze, co określa się właśnie nadciśnieniem tętniczym. Prawidłowe, uważane ze książkowe, ciśnienie krwi nie powinno być wyższe niż 120 / 80 mm Hg , gdzie pierwsza liczba określa wartość ciśnienia skurczowego, powstałego w czasie wypchnięcia krwi z serca do naczyń obwodowych podczas skurczu komór, zaś druga wartość to ciśnienie rozkurczowe, które działa w momencie rozkurczania się komór serca na ściany naczyń krwionośnych. Jeśli ciśnienie przekracza wartość 140/90 mm Hg podczas dokonania kilku pomiarów następujących po sobie w niedługim czasie, możemy już mówić o występowaniu nadciśnienia tętniczego.

Objawy nadciśnienia tętniczego

Podwyższone ciśnienie krwi jest jednym z najważniejszych objawów nadciśnienia tętniczego, których absolutnie nie wolno bagatelizować. Zewnętrzne objawy są prawie nie wyczuwalne do czasu, aż nadciśnienie nie osiągnie bardzo wysokich wartości. Wówczas, nieleczone może nawet spowodować wylew krwi do mózgu. Do objawów nadciśnienia zaliczyć można także bóle i zawroty głowy, a także problemy z widzeniem. Najczęściej jednak problem nadciśnienia tętniczego rozpoznawany jest przy okazji innych badań, bo pacjent z uwagi na lekkie objawy lub ich brak nie podejrzewał występowania problemu. Wielu pacjentów zgłasza także, że przed rozpoznaniem nadciśnienia odczuwali lekkie kołatanie serca i bóle w jego okolicy.

Nadciśnienie leczenie

Najnowsze badania pokazują, że ogromny wpływ na zmniejszenie nadciśnienia tętniczego krwi ma zmiana dotychczasowego trybu życia oraz uzupełnienie diety w makroelementy i składniki mineralne, których do tej pory brakowało. Bardzo dobry wpływ ma uzupełnienie diety w magnez i wapń. Wapń wpływa na obniżenie ciśnienia krwi ma pozytywne działanie na poprawę pracy serca. Magnez zaś działa na przepływ krwi, dzięki czemu obniża jego ciśnienie. Związane jest to z faktem, iż magnez powoduje rozkurczanie się mięśni gładki. Innym pierwiastkiem mającym dobroczynny wpływ na ciśnienie krwi jest potas. W przypadku, gdy zażywanie tych pierwiastków nie przyniesie oczekiwanego skutku, a ciśnienie nadal będzie wysokie należy wprowadzić do diety preparaty i produkty zawierające witaminę C oraz głóg lub czosnek, które powinny skutecznie wpłynąć na obniżenie ciśnienia.

Warto także sięgnąć po preparaty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe. Odnajdziemy je w oleju lnianym i olejach rybnych. Dołączyć można także preparaty bogate w koenzym Q10 Kwasy tłuszczowe w nich zawarte wpłyną na usprawnienie przepływu krwi w naczyniach. Naturalne sposoby są jednak skuteczne przy niewielkim wzroście ciśnienia. W przypadku bardzo wysokiego ciśnienia konieczna jest wizyta u kardiologa, aby zapobiec skutkom takiej sytuacji. Nie można zapomnieć jednak o tym, że zdrowy tryb życia. Utrata wagi i ruch na pewno wpłyną na poprawę samopoczucia i będą miały zbawienny wpływ na funkcjonowanie serca.

1 comment

Leave a comment: