• Home  / 
  • Porady
  •  /  Nalewki lecznicze – przepisy na nalewki lecznicze

Nalewki lecznicze – przepisy na nalewki lecznicze

Nalewki lecznicze znane są od bardzo, bardzo dawna. Stosowały je nasze babki i prababki, a dziś wykorzystywane są przez nas. Najbardziej skuteczne są te, które zostaną przygotowane w domowych warunkach ze świeżych roślin, niemniej dostępne są w aptekach gotowe preparaty, które nie wiele ustępują naturalnym.

Nalewki lecznicze właściwości

Nalewki lecznicze - przepisy na nalewki leczniczeNalewki lecznicze są nie tylko bardzo zdrowe, ale często także i smaczne, dlatego wielu lekarzy zaleca ich stosowanie, również, jako działania profilaktyczne. Zawarte, bowiem w owocach i pozostałych częściach roślin czynne substancje mają wyjątkowo pozytywny wpływ na ludzki organizm, zapobiegając między innymi powstawaniu różnorodnych chorób, a tym samym wpływając na wzmocnienie organizmu. Różnorodne likiery i nalewki lecznicze na bazie alkoholu są bardzo smacznym napojem, którym można poczęstować gości czy też rozkoszować się ich smakiem w długie zimowe wieczory.

Nalewki lecznicze przepisy

Według przepisów naszych babć, różnorodne z nich, pomagają na różne dolegliwości.Na przeziębienie idealna będzie nalewka malinowa, której przygotowanie jest niezwykle proste i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności kulinarnych. Wystarczy latem wsypać świeże maliny do butelki i zalać je spirytusem 70%. Maliny powinny zostać przykryte i pozostać tak około 3-4 dni w słonecznym miejscu. Po upływie tego czasu powinniśmy odlać spirytus i rozcieńczyć go w taki sposób, aby do każdego pół litra powstałego płynu dodać 250 ml wody i 18 dag cukru, który wcześniej powinniśmy rozpuścić w gorącej wodzie.

Inną, mającą bardzo dobre właściwości lecznicze nalewką jest jałowcówka, którą jak sama nazwa wskazuje sporządza się z jagód jałowca. Nalewka ta wykorzystywana jest w przypadku niestrawności i przy przeziębieniach. Przygotowanie jej nie sprawi nam kłopotu. Wystarczy do 50 g jagód jałowca dodać szczyptę ziela angielskiego, szczyptę zmielonego cynamonu, szczyptę korzenia arcydzięgla wraz z niewielką ilością pomarańczowej skórki i zalać litrem spirytusu. Szczypta w tym przypadku oznacza nie więcej niż 2 g. Tak przygotowaną mieszankę odstawiamy na dwa tygodnie, po czym po upływie tegoż czasu odcedzamy naszą nalewkę za pomocą filtra do kawy. Do powstałego płynu dodajemy około 100 g cukru i dwa litry wody. Na naszą nalewkę poczekać musimy jeszcze minimum dwa tygodnie. Najlepiej jednak, kiedy spokojnie będzie mogła leżakować kilka miesięcy. Wówczas jej działanie jest najlepsze.

Bardzo dobre właściwości dla naszego zdrowia ma także nalewka miętowa, która sporządza się w równie prosty sposób jak jej poprzedniczki. Wystarczy umieścić kilka gałązek świeżej mięty wraz ze skórką od cytryny w szklanym naczyniu. Tak przygotowane składniki zalewamy pół litrem spirytusu i pół litrem wody z rozpuszczonym cukrem. Tak przygotowany płyn odstawiamy na okres 4 tygodni, po czym odcedzamy. Nalewka miętowa ma bardzo dobre działanie w kłopotach z trawieniem i pozytywnie wpływa na układ pokarmowy. Właściwości lecznicze mają też inne nalewki, takie jak czosnkowa, porzeczkowa czy orzechowa czy też nalewka z aloesu.

Leave a comment: