Objawy tarczycy

Objawy tarczycy – w przypadku tarczycy jej objawy będą zależne od tego, czy ma się do czynienia z nadczynnością czy też z niedoczynnością tarczycy. Przeważnie jednak pierwsze niepokojące sygnały są dość banalne. To najbliższe otoczenie, bowiem jest w stanie szybko zdiagnozować u chorego problem z tarczycą. Szczególnie jeśli mowa tu o niedoczynności.

Jakie są objawy tarczycyobjawy tarczycyCharakterystyczne bowiem objawy tarczycy są:  powiększony obwód szyi, którego osoba chora nie dostrzega sama. Gdy problem jest poważny, w stanach zapalnych mogą pojawiać się bóle tych okolic. Istotne jednak w przypadku problemów z samą tarczycą jest to, że jej objawy mogą dotykać różne narządy. Znamienne dla nadczynności jest na przykład charakterystyczne kołatanie serca. Taki napady pojawiają się regularnie co jakiś czas. Towarzyszyć im może uczucie zaniepokojenia, lęku i zdenerwowania. Chory odczuwa także dużo większy apetyt niż normalny człowiek, znacznie bardziej się poci i jednocześnie traci wagę. Wiele osób chorych na nadczynność tarczycy cierpi także na bezsenność, a czasami także ma problemy z pogarszającym się widzeniem.

Objawy tarczycy w niedoczynności

W przypadku niedoczynności objawy te będą całkowicie odwrotne. Chory będzie mniej jadł, odczuwał ciągłe niewyspanie, ale też specyficzne jest obniżenie aktywności. Ponadto osoby z niedoczynnością tarczycy charakteryzują się szczególnym wyglądem. Twarz sprawia wrażenie nalanej, jej skóra jest sucha, szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Pojawia się także specyficzny obrzęk. Osoby takie zazwyczaj cierpią także na nadwagę i mają kiepskiej jakości włosy. Ważne jest więc to by żadnych z tych objawów tarczycy nie lekceważyć. Leczenie bowiem wcale nie jest takie straszne, jak się wydaje. Zazwyczaj polega na podawaniu odpowiednich leków i kontrolowaniu stanu przez lekarza endokrynologa. Oczywiście w niektórych przypadkach niezbędna będzie większa interwencja, polegająca na całkowitym usunięciu, ale to wszystko zależy od tego jakie są objawy tarczycy i stanu zaawansowania.

Leave a comment: