Pierwiastek śladowy – Chrom

Chrom jest mikroelementem, występuje w organizmie w ilościach śladowych, ale jest niezbędny.

Chrom funkcje

chrom  pierwiastek śladowyWystępuje on w ilości ok. 6 miligramów, odpowiada za pobudzanie trzustki do produkcji insuliny, pomaga w przemianie białek i węglowodanów. Pierwiastek ten jest pomocny przy odchudzaniu się i ułatwia i przyspiesza spalanie tłuszczów i reguluje ilość glukozy we krwi. Chrom zapobiega zachorowaniu na miażdżycę, reguluje poziom tłuszczu i jest odpowiedzialny za zachowanie równowagi między dobrym i złym cholesterolem. Wchodzi również w skład wielu enzymów, między innymi trypsyny.

Niedobór chromu

Niedobory tego pierwiastka występują rzadko. Mogą pojawić się przy diecie ubogiej w produkty pochodzenia zwierzęcego . Objawy mogące się wtedy pojawić to: bóle głowy, lęki, przewlekłe zmęczenie, wzrost czy też  wysoki cholesterol i cukier we krwi, drażliwość, utrata masy ciała, depresje, nudności, zaburzenia gospodarki lipidowej i białkowej,  nieakceptowanie glukozy przez organizm.

Zbyt mała ilość przyjmowanego chromu może spowodować wystąpienie niektórych chorób, na przykład cukrzycy i miażdżycy. Zwiększenie wchłaniania tego mikroelementu z pożywienia powoduje równoczesne przyjmowanie dużych ilości witaminy z owoców i warzyw. Natomiast jego nagłą i szybką utratę może powodować dieta bogata w wapń i proste cukry.

Nadmiar chromu

Może być równie szkodliwy co jego brak. Powoduje zaburzenia w produkcji i działaniu insuliny, zmniejsza przyswajanie z przewodu pokarmowego cynku i żelaza. Brak chromu Mozę stymulować organizm do powstawania różnego rodzaju nowotworów.

Źródła chromu w pożywieniu

drożdże piwne, ryby, sałata, zielony groszek, ser, jaja, chude mięsa, chleb pełnoziarnisty, mięso z indyka, owoce morza, mięso z kurczaka, kiełki pszenicy, olej, sok winogronowy, niektóre zioła i przyprawy, brokuły, kasze gruboziarniste, orzechy, daktyle, mąka z pełnego przemiału, pomidory, grzyby, jęczmień.

Osoby intensywnie ćwiczące, odchudzające się czy mające choroby układu pokarmowego lub nerek powinny ściśle kontrolować ilość chromu pobieranego z pożywieniem i z suplementami, aby nie było go zbyt mało.

Witaminy, minerały i suplementy – kliknij tutaj

Leave a comment: