Pokrzywa właściwości i działanie

Pokrzywa właściwości i działanie  znane są już małym dzieciom, bowiem jak zapewne pamiętamy przysparzała czasem bólu i pieczenia podczas zabaw, parząc swymi liśćmi. Przez wielu ludzi, którzy nie są świadomi jej wspaniałych właściwości, uważana jest za chwast. Jednak w jej skład wchodzi wiele witamin i mikroelementów, a co najważniejsze jest naturalnym antybiotykiem.

Pokrzywa właściwości i działanieJuż w dawnych czasach przygotowywano napary z tej roślin, które miały wzmocnić organizm, a także pomagać w okresach dużego przemęczenia. Znajdują się w niej, bowiem składniki, które mają dobry wpływ na funkcjonowanie zarówno układu immunologicznego, jak i całego organizmu. Głównymi związkami składnikami w pokrzywie są: wapń, fosfor sód, jod, potas, żelazo i siarka. Znajdują się w niej także witaminy takie jak: A, K, B2 i C oraz wiele związków anionowych, kwasy pantotenowe i organiczne, sole mineralne, serotonina, histamina czy olejki eteryczne.

Pokrzywa właściwości

Roślina ta wykazuje właściwości moczopędne, dzięki czemu stosowana jest w leczeniu kamicy nerkowej oraz wielu innych problemach z układem moczowym, uwalniając przede wszystkim zatrzymane płyny w organizmie. Przydatna okazuję się także w kuchni. Dodawanie jej do potraw korzystnie wpływa na procesy metaboliczne, poprawia trawienie i apetyt. Do jej życiodajnych właściwości zaliczamy także wpływ na produkcję czerwonych krwinek, dzięki czemu stosuje się ją w leczeniu anemii. Wykorzystywać ją można także zewnętrznie, przede wszystkim w leczeniu schorzeń skórnych, takich jak na przykład ropniaki czy czyraki. Napary z pokrzywy świetnie sprawdzają się także w kosmetyce naturalnej, ale nie tylko. Koncerny farmaceutyczne, po przeprowadzeniu wielu badań nad jej działaniem, coraz częściej wykorzystują ją, jako składnik kosmetyków. Najważniejszą cechą jest jednak jej dostępność, znaleźć ją można, bowiem w wielu miejscach i często nawet nie trzeba jej szukać.

Warto pamiętać, że nie powinno się jej zbierać, jeśli rośnie w nie dużej odległości od drogi, gdyż spaliny uwalniane z samochodów wpływają na nią bardzo niekorzystnie, a zioła, które rosły w takich miejscach zamiast pomagać mogą zaszkodzić.  Najlepszym okresem do jej zbioru jest czas, kiedy roślina ta jest relatywnie młoda, czyli w maju czerwcu. Możemy nazbierać nie wielką ilość potrzebną do sporządzenia naparu, możemy także zerwać więcej, zasuszyć i cieszyć się możliwością sporządzania parówek, herbat i naparów przez cały rok. Dla zwolenników naturalnych sposobów dbania o zdrowie pokrzywa nie ma przed sobą tajemnic, ale powinna zostać dostrzeżona także przez tych, którzy jej wcześniej nie doceniali, wspaniałe właściwości  pokrzywy świetnie wpływają, bowiem na cały organizm.

Leave a comment: