Przemiana materii

Przemiana materii to wszystkie reakcje biochemiczne zachodzące w komórkach naszego organizmu, czyli reakcje związane z wytwarzaniem oraz przetwarzaniem związków. Związki te zamieniane są w energię niezbędną do prawidłowego przebiegu wszystkich procesów życiowych, takich jak wzrost, odpowiednie funkcjonowanie, aktywność, rozmnażanie itd.

Szybka przemiana materii

przemiana materiiW przypadku odchudzania, przemiana materii rozumiana jest, jako umiejętność spalenia kalorii dostarczonych organizmowi wraz z pożywieniem podczas wykonywania różnorodnych czynności, w tym zarówno codziennych, takich jak na przykład chodzenie po schodach, czy też intensywna aktywność fizyczna oraz trawienie spożywanych pokarmów. W procesie spalania kalorii zachodzą zmiany, które uwarunkowane są czynnikami zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Na jego szybkość największy wpływ ma przede wszystkim stan organizmu, a więc gospodarka hormonalna, wiek, wzrost, waga oraz kondycja i stan zdrowia. Proces  przemiany materii zachodzi w organizmie nieprzerwanie, jednak nie zawsze o tym pamiętamy. Zwykle o spalaniu kalorii myślimy wówczas, kiedy chcemy zrzucić kilka kilogramów. Niewiedza bardzo często doprowadza do tego, że zamiast spadać, waga stoi w miejscu lub też rośnie, co często budzi nasze zdziwienie. Nagły wstrząs dla organizmu, spowodowany gwałtowną zmianą dostarczanych mu pokarmów, zubożenie jadłospisu może spowodować bardzo duże spowolnienie procesów metabolicznych, a tym samym spowodować okrzyknięty złą sławą efekt jo – jo, czyli powrót do wagi sprzed odchudzania. Aby taka sytuacja nie miała miejsca powinniśmy pamiętać o kilka ważnych zasadach, dzięki którym przyspieszymy proces spalania kalorii i uda nam się dzięki temu zgubić wagę na stałe.

Przemiana materii przyspieszenie

Organizm, przyzwyczajony do normalnej diety przez nas stosowanej, na co dzień, który nagle dozna szoku spowodowanego dużym ograniczeniem dostarczanych pokarmach nie zacznie gwałtownie tracić na wadze, bowiem, z uwagi na pozostałości po naszych przodkach i okresach głodu, organizm pozbawiony jedzenia w pierwszej fazie zacznie oszczędzać, chronić i magazynować tkankę tłuszczową. Procesy metaboliczne ulegną, więc dużemu spowolnieniu. Dietetycy zalecają bardzo rozsądne odchudzanie, dzięki któremu co prawda zmniejszymy ilość spożywanych pokarmów, ale nie spowolnimy spalania kalorii. Warto, więc, jak doradzają specjaliści zajmujący się zdrowym żywienie, spożywać większą ilość mniejszych posiłków. Damy wówczas organizmowi częstą dawkę energii, która będzie mógł na bieżąco spalać, a także wydatkować ją na trawienie. Ogromne znaczenie dla dobrej przemiany materii ma także zbilansowana ilość składników odżywczych zawartych w pożywieniu odpowiednia dla danego organizmu według wieku, wagi, trybu życia i aktywności fizycznej. Zasada jest jednak bardzo prosta, im mniej się ruszamy, tym mniejszą ilość kalorii powinniśmy spożywać. Systematyczny wysiłek fizyczny połączony z odpowiednio dobraną dietą zdecydowanie pomorze w procesach metabolicznych i uchroni przed złą przemianą materii.

Jak w 90 dni pokonałem raka? – kliknij tutaj

Leave a comment: