Rak jelita grubego objawy

Rak jelita grubego to jedna z najpoważniejszych chorób. Jest najczęściej występującym nowotworem. Znamienne jest to, że z taką samą siłą dotyka kobiety i mężczyzn. Szczególnie narażeni na tę chorobę są osoby po 50 roku życia. Choroba ta jest dość dokładnie opisana i lekarze zazwyczaj nie mają problemów z prawidłową diagnozą pacjenta. Niemniej jednak wiele zależy od samego chorego. Im wcześniej on zauważy niepokojące objawy, tym lepiej, jeśli chodzi o proces leczenia.

Rak jelita grubego objawyrak jelita grubego objawyRak jelita grubego objawy: Pierwszym i najczęściej występującym sygnałem, że dzieje się coś nie tak z naszym jelitem jest zmiana regularności i tryb w codziennym wypróżnianiu. Kłopoty z oddawaniem stolca i zaparcia są tymi, których nie sposób nie zauważyć. Wielu pacjentów niestety lekceważy je i uważa za zwykłe przejściowe trudności. Wielu pojawia się u lekarza dopiero wówczas, gdy w stolcu zauważają krew lub są one na tyle nienaturalne, że zaczynają budzić duże zaniepokojenie. Niestety w większości takich przypadków, stan zdrowia pacjenta jest już dość mocno rozwinięty.

Rak jelita grubego objawy – co warto wiedzieć

Rak jelita grubego objawy – w zależności od stopnia zaawansowania. Dodatkowo wystąpić mogą silne bóle brzucha. Charakterystyczne jest także pojawienie się biegunki lub całkiem przeciwnego objawu- zatwardzenia. Do tego wielu chorych odczuwa przy tym uczucie niepełnego wypróżnienia się. W niektórych wypadkach znamienne jest występowanie wymiotów. Wszystko to powoduje, że chory w szybkim czasie traci wagę oraz odczuwa niemijające zmęczenie organizmu. A przecież im człowiek słabszy, tym walka z tak wielkim przeciwnikiem, jak rak jelita grubego, staje się jeszcze trudniejsza.

Trzeba przy tym zdać sobie sprawę, że objawy tego nowotworu nie zawsze muszą wskazywać na niego. Są one tak powszechne, że równie w dużym stopniu mogą dotyczyć innych chorób. Każdy chory więc musi zostać poddany szybkim badaniom diagnostycznym.

Leave a comment: