• Home  / 
  • Choroby
  •  /  Rak prostaty – objawy i leczenie

Rak prostaty – objawy i leczenie

Rak prostaty (gruczołu krokowego, stercza) to jeden z najczęściej występujących złośliwych nowotworów u mężczyzn. Jak pokazują badania zagrożenie rakiem prostaty obejmuje 1 na 11 mężczyzn, najczęściej po 60 roku życia, gdzie ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. W Polsce rak ten znajduje się na trzecim miejscu wśród przyczyn zgonów u osób chorych na nowotwory. Wielu badaczy wskazuje związek pomiędzy rozwojem choroby, a bogato tłuszczową dietą stosowaną przez lata, choć ściśle zdefiniowana przyczyna nadal nie została określona.

Objawy raka prostaty

Do wczesnych objawów prostaty raka należą trudności podczas oddawania moczu, w tym trudności w całkowitym opróżnieniu pęcherza moczowego oraz bardzo częsta konieczność oddawania moczu, szczególnie w nocy. Zdarza się, że do objawów dochodzi ból i pieczenie podczas oddawania moczu, krwiomocz, czy też przewlekły, tępy ból zlokalizowany w dolnej części kręgosłupa, miednicy mniejszej czy też w górnych partiach ud.

Leczenie raka prostaty

rak prostatyW profilaktyce leczenia nowotworów gruczołu krokowego bardzo ważne jest to, aby mężczyźni po 40 roku życia poddawali się raz w roku badaniom, które będą wykluczały raka prostaty. Badanie nie jest skomplikowane i polega na prostym badaniu gruczołu palcem w rękawiczce. Badanie ma za zadanie wykazanie czy nie ma u badanego stwardnień i nierówności. Warto też wykonać badanie krwi, które pozwoli lekarzowi ocenić poziom antygenu PSA, a mianowicie substancji wydzielanej przez komórki gruczołu krokowego. Podwyższony poziom tego antygenu daje informację o powiększonym gruczole krokowym i może być już objawem nowotworu. W przypadku niejednoznacznych wyników badań powinno wykonać się badanie USG poprzez odbytnicę lub też wykonanie tomografii komputerowej oraz badania rezonansem magnetycznym. W żadnym z wymienionych przypadków rozpoznanie nowotworu gruczołu krokowego nie jest pewne i należy potwierdzić je badaniem mikroskopowym tkanki, która została pobrana. Jeśli jednak nowotwór został rozpoznany, należy niezwłocznie wykonać badanie kości oraz inne badania, aby wykluczyć przerzuty.

<<<<<Kliknij i dowiedz się jak pokonać nowotwór>>>>

Leczenie nowotworu gruczołu krokowego uzależnione jest od tego w jakim stadium choroba się rozwija oraz od wieku pacjent. Prostatktomia, czyli operacja usunięcia gruczołu krokowego w zdecydowanej większości, bo aż w 90% przypadków może prowadzić do wyleczenia chorego , jeśli tylko nie ma przerzutów na inne organy. Zdarza się i tak, że lekarz zaleca choremu leczenie pooperacyjne promieniami, a mianowicie radioterapię. Jest ona jednak stosowana w przypadku wczesnych postaci nowotworu.

Bardzo częstą metodą leczenia w przypadku  raka prostaty  jest terapia hormonalna, w której stosuje się żeńskie hormony płciowe, a mianowicie estrogeny, które hamują wydzielanie męskich hormonów, które są niezbędne do rozwoju komórek rakowych. Zdarza się też , że stosuje się chemiczne leki przeciwnowotworowe, które w określonych przypadkach pozwalają na zahamowanie rozwoju choroby na dłuższy okres czasu. Do metod opóźniających rozwój nowotworu należy też, stosowana od czasu do czasu orchiektomia, czyli operacyjne usunięcie jąder. Kiedy dochodzi do przerzutów bardzo skuteczną metodą jest radioterapia.

Nowoczesne badania wykazują także, iż skuteczne okazują się alternatywne metody leczenia raka prostaty, takie jak leczenie prostaty ziołami, hydroterapia, leczenie dietą, poprzez wprowadzanie odpowiednich, niskotłuszczowych posiłków oraz samo leczenie za pomocą wizualizacji i samodzielnej walki z chorobą.

Tutaj dowiesz się wszystkiego o gruczole krokowym – PROSTATA

2 comments

Leave a comment: