• Home  / 
  • Choroby
  •  /  Reumatyzm – co powinniśmy wiedziec o tej chorobie !

Reumatyzm – co powinniśmy wiedziec o tej chorobie !

Mianem reumatyzmu określa się problemy związane z bólem mięśni i stawów. Jest to określenie potoczne, bowiem choroby reumatyczne możemy podzielić na dwie grupy, a mianowicie zapalne i niezapalne. Pierwsza grupa to przede wszystkim reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie stawów kręgosłupa, a także toczeń rumieniowaty. Do drugiej grupy zaliczamy chorobę zwyrodnieniową stawów.

Problemy reumatyczne związane są z tkankami miękkimi, a więc nerwami, ścięgnami oraz mięśniami Nie są do końca znane przyczyny występowania dolegliwości reumatycznych. Jak dowodzą badania  wpływ na ich występowanie mają na pewno czynniki genetyczne oraz niewłaściwa dieta. Dowiedziono także, że wpływ choroba rozwija się też pod wpływem czynników alergicznych.

Reumatyzm objawy

Głównymi czynnikami zewnętrznymi chorób reumatycznych są przede wszystkim przeciążenia stawów, wychładzanie organizmu spowodowane marznięciem, nieleczone choroby takie jak na przykład angina oraz zbyt częste znajdowanie się w wilgotnych pomieszczeniach i środowisku. Jeśli choroba wywołana została poprzez czynniki alergiczne, znajdujące się min. w pożywieniu, uczulać i prowadzić do rozwoju choroby mogą alergeny znajdujące się w jedzeniu. Objawy pozwalające stwierdzić rozwój choroby reumatycznej podzielić możemy na ogólne, czyli te, które mają związek z całym organizmem oraz te, które dotyczą tylko obrębu narządów zaatakowanych choroba. W pierwszej grupie zaobserwować można przede wszystkim spadek masy ciała, częste stany podgorączkowe oraz gorączkę, ogólne osłabienie całego organizmu, przewlekłe zmęczenie przejawiające się brakiem sił itd. W drugiej grupie objawów, występujących w obrębie narządów dotkniętych problemem reumatycznym zaobserwować można nasilających się ból stawu i jego zniekształcenie oraz nasilające się trudności w poruszaniu kończynami, zarówno rąk, jak i nóg.W zależności od tego, którego narządu dotyczą dolegliwości objawy około narządowe mogą być różne.

Jeśli choroba dotyczy kręgosłupa mogą wystąpić objawy podobne przy jego zapaleniu. W przypadku występowania na przykład reumatoidalnego zapalenia stawów zaobserwować można symptomy, które odczuwalne są w stawach dłoni w postaci przykurczów, a czasem podskórnych guzków reumatoidalnych oraz torbieli Bakera, które występują w dole podkolanowym. Wszystkie dolegliwości związane z reumatyzmem leczone być powinny za pomocą rehabilitacji ruchowej, bowiem ruch, mimo że wywołuje zwykle ból, pomaga chorym stawom nie ulegać procesowi degeneracji.  W żadnym wypadku nie powinno się też bagatelizować objawów, bowiem nieleczona choroba może doprowadzić do trwałego kalectwa.

Leave a comment: