Rośliny lecznicze

Od wieków zioła, czyli rośliny lecznicze używane były w celach medycznych wykorzystywanych w leczeniu najróżniejszych dolegliwości. W dawnych czasach zbieranie ziół, robienie z nich naparów i ich używanie owiane było tajemnicą, przesądami, miało związek ze sztukami magicznymi i kultami religijnymi. Zapewne wielu z nas pamięta, jak w bajkach czytanych przez babcie pojawiały się czarownice, które z tajemniczych ziół przygotowywały jeszcze bardziej tajemnicze napary.

rośliny leczniczeMagia przypisywana rośliną leczniczym obecna była jednak nie tylko w bajkach. W dzisiejszych czasach wiemy jednak, że to nie sztuki magiczne nadają roślinom moc, a zawarte w nich substancje czynne, które mają ogromne zasługi w leczeniu wielu różnych dolegliwości. Mimo ogromnego rozwoju leków syntetycznych, natura nadal w największym stopniu produkuje lekarstwa.

Wartość leczniczą nadają roślinom substancje swoiste, których ilość wcale nie jest wysoka. Wpływają na nią zarówno czynniki genetyczne, środowiskowe, jak i rozwojowe. Nie mniejsze znaczenie mają tez procesy technologiczne, którym poddane zostają surowce po zbiorze roślin. Aby zaspokoić ogromne, ciągle wzrastające, zapotrzebowanie rynku, zarówno medycznego, spożywczego, jak i przemysłowego na surowce roślinne zmienia się ciągle tryb ich uprawy. Największą zmianą jest przechodzenie od metody zbieractwa do ich uprawy.

Z biegiem czasu wykorzystuje się coraz bardziej intensywne metody. Uprawa roślin do wykorzystania w celach medycznych jest najmłodszą i najsłabiej rozwiniętą gałęzią przemysłu, co nie oznacza, że nieidącą do przodu. Przeciwnie, w związku z rosnącym zapotrzebowaniem rynku, gałąź ta rozwija się niezwykle intensywnie. Aktualnie jest ona na etapie wprowadzania roślin, które do tej pory rosły w warunkach dzikich do uprawy. Nie mniej zainteresowania i poznania wymagają też gatunki, które udomowione zostały już dawno.

Rośliny lecznicze i ich  właściwości lecznicze ciągle są badane i im bardziej rozwijają się możliwości badawcze, tym szersze właściwości danych rośli można poznać. Wiele z opisanych przez lata gatunków roślin, ma, co prawda medyczne podwaliny w tradycji, co nie opiera się często o konkretne badania naukowe. Nie ulega jednak wątpliwości, że trudno sobie wyobrazić życie bez obecności roślin leczniczych w naszych apteczkach czy kuchniach. Wielu z nas używa ziół do przyprawiania potraw, ulepszania smaków posiłków, w domowym leczeniu naturalnymi sposobami. Metody znane od wieków nadal znajdują zwolenników, stając się sprzymierzeńcami zdrowego życia. Warto pomyśleć o własnej hodowli roślin leczniczych, których uprawa zwykle nie wymaga zbyt dużo pracy, a pozwala na ich bieżące wykorzystanie.

“SZTUKA BYCIA ZDROWYM” – kliknij tutaj

Leave a comment: