Rumianek – roślina znana i doceniana od wieków

Rumianek to roślina znana i doceniana od wieków. Zioło to wykorzystywane jest nie tylko w medycynie, ale także w kosmetyce. Właściwości rumianku znakomicie wpływają  na funkcjonowanie zarówno układu pokarmowego, jak i nerwowego. Stosowany już przez nasze prababki, swoje miejsce w leczeniu różnych dolegliwości znalazł także współcześnie.

Rumianek zastosowanie

Rumianek - roślina znana i doceniana od wiekówRumianek może być stosowany zarówno w przypadku dolegliwości wewnętrznych, jak i zewnętrznych. W przypadku kłopotów trawiennych przygotowuje się napar z rumianku, bądź zaparza się dostępne w aptekach herbaty. Jego rozluźniające właściwości łagodzą napięcia pojawiające się w jamie brzusznej, uśmierza ból i reguluje pracę jelit, dzięki czemu polepsza się proces przemiany materii i trawienia. Bardzo często stosowany jest w leczeniu kolki u niemowląt. Jego działanie uspokajające zauważono także w przebiegu leczenia problemów w układzie pokarmowym na tle nerwowym. Herbata z rumianku wspaniale łagodzi bóle i napięcia objawiające się bólem brzucha, wywołane długotrwałym stresem.

Dowiedziono także jego wpływ w zapobieganiu wrzodów żołądka oraz przyspieszanie procesu ich gojenia w przebiegu tej choroby. Zauważono także, że olejki lotne, które znajdują się w rumianku mają właściwości antyseptyczne, dzięki czemu jest naturalnym środkiem antybakteryjnym, który dobroczynnie wpływa na zapalenie pęcherza moczowego. Herbatkę sporządzoną z tego zioła stosuje się także w bólach gardła, kaszlu oraz zapaleniach jamy ustnej. Przeprowadzone w niedawnym czasie badania pokazały też, że zioło to może być wykorzystywane w przebiegu leczenia astmy, bowiem ma działanie przeciwhistaminowe.

Rumianek działanie

Jak już wspomniano rumianek  działa także na urazy zewnętrzne, ułatwia gojenie się ran, oparzeń czy owrzodzeń. Rumianek dostrzeżono także w kosmetyce. Kremy, balsamy czy żele z dodatkiem rumianku mogą być stosowane między innymi w przypadku bolących sutków czy zakażenia dróg płciowych. Zioło to znajduje też uznanie wśród zwolenniczek kosmetyki naturalnej. Nic tak nie poprawia zdrowia skóry jak właśnie parówka z rumianku. Wywar z niego można także stosować do poprawy kondycji włosów, dzięki czemu lepiej się będą układały i zyskają piękny połysk. Do przygotowania specjalnej, rumiankowej płukanki, wystarczy pół szklanki suszonych kwiatów tej rośliny oraz cztery szklanki wody. Tak przygotowane składniki wystarczy gotować przez pięć minut, a następnie płukać włosy powstałą mieszanką od razu po ich myciu. Rumianek posiada wiele cech pozytywnych, wspaniale wpływających na zdrowie. Nie sposób wymienić ich wszystkich, jednak warto pamiętać, aby zawsze mieć w kuchni suszone kwiaty, bądź herbatę z rumianku i pić ją także profilaktycznie, na pewno dzięki temu ustrzeżemy się wielu dolegliwości ze strony żołądka i innych narządów.

Leave a comment: