Rwa kulszowa objawy

Rwa kulszowa objawy – ten, kto nie odczul nigdy jak można cierpieć na rwę kulszową, nie wie co to prawdziwy ból. Jest on tak ostry, że momentami trudno wytrzymać. Promieniuje od okolicy lędźwiowej, aż do pośladków lub nawet niżej, do kończyn dolnych. To jednak dzieje się dopiero, gdy choroba jest już dość mocno rozwinięta.

Rwa kulszowa objawy

rwa kulszowa objawyZanim jednak to nastąpi chory odczuwa wzmocnione czucie szczególnie w okolicy lędźwiowo – krzyżowej. Ma to miejsce głównie po wytężonym wysiłku fizycznym lub zbyt długim pozostawaniu w pozycji schylonej. W takich momentach bóle powracają z coraz większą siłą, po czym zaczynają się przemieszczać w dalsze rejony ciała. Rwa kulszowa rozwija się długo, lecz lekceważona prowadzi w końcu do okropnego bólu. W niektórych etapach choroby rwa kulszowa objawia się poprzez  tzw. postrzały. Są to trwające nawet kilka dni mocne bóle. Chory nie jest w stanie normalnie funkcjonować ani wykonywać prostych ruchów. Ważne w tym momencie jest to, by w porę zgłosić się do lekarza. Dalsze odwlekanie wizyty może skutkować dużo bardziej bolesnymi objawami. Przebieg choroby może być naprawdę bardzo ciężki i komplikować życie. Chory stopniowo zmuszony jest coraz bardziej ograniczać swoją aktywność. Problemem będzie nawet skręcenie tułowia, nie mówiąc już o przenoszeniu cięższych przedmiotów czy schylaniu się. Ból promieniuje już nie tylko na kręgosłup, ale także na pośladek, aż w końcu dociera do ud i podudzia.

Może także nastąpić utrata czucia w pewnym fragmencie stopy, lub też jej całkowity niedowład. Problem sprawia zwykłe uniesienie i poruszanie nogą. Znamienne w przypadku rwy kulszowej jest także to, że ból nasila się także w czasie zwykłego śmiechu czy ataku kaszlu. Każdy ruch czy czynność staje się źródłem olbrzymiej niedyspozycji i tylko prawidłowe leczenie może zahamować ten szybko rozwijający się proces. Doraźnie można sobie pomóc kładąc się na płaskim i twardym podłożu z podkurczonymi nogami. Doznanie ulgi powinno być natychmiastowe, jeśli jednak objawy rwy kulszowej nie znikną należy podać silny lek przeciwbólowy.

Leave a comment: