Składniki mineralne – Chlor

Chlor podobnie jak sód bierze udział w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej płynów ustrojowych i reguluje gospodarkę wodną. Najwięcej jest go w płynie mózgowo-rdzeniowym.

Chlor funkcje

Składniki mineralne - ChlorWchodzi także w skład substancji odpowiedzialnych za trawienie, znajdujących się w przewodzie pokarmowym, między innymi w ślinie i soku żołądkowym. Znajduje się także w znacznych ilościach w wydzielinach i wydalinach organizmu ludzkiego. Jego odpowiednia ilość pomaga w usuwaniu substancji toksycznych przez wątrobę. Pijąc wodę chlorowaną należy uważać, gdyż jej zawartość niszczy witaminę E i naturalną florę bakteryjną jelita.

Nadmiar chloru w organizmie:

Wzrost stężenia chloru może wystąpić w kilku przypadkach, miedzy innymi przy: odwodnieniu, przewlekłych biegunkach, nadczynności kory nadnerczy, niekontrolowanej cukrzycy, niewydolności nerek, kwasicy kanalikowej, przy stosowaniu niektórych leków( androgenów, sterydów czy estrogenów). Niewielki nadmiar chloru nie jest szkodliwy dla osób zdrowych.

Niedobór chloru

Może wystąpić przy nadmiernym poceniu się, długich i intensywnych wymiotach, przy nefropatii z dużą utratą soli, niedoczynności kory nadnerczy, przy wzroście objętości płynu pozakomórkowego, ostrej porfirii przerywanej, przy zażywaniu niektórych leków( przeczyszczających, diuretyków, wodorowęglanów). Raczej nie należy się zbytnio martwić o niedobory chloru u zwykłej, zdrowej osoby. Nawet przy diecie z użyciem małej ilości soli, ale złożonej z różnorodnych, naturalnych produktów jesteśmy w stanie pokryć całe zapotrzebowanie na chlor.

Źródła chlory w żywności: występuje w bardzo wielu produktach, ale najwięcej jest go w soli kuchennej. W mniejszych ilościach występuje też w żółtych serach, wędlinach i żywności produkowanej z udziałem soli.

“Leczyć czy wyleczyć?” – kliknij tutaj i sprawdź

Leave a comment: