Szałwia lekarska

Szałwia lekarska jest rośliną leczniczą, która od wieków znana była, jako ta, która miała przynosić ludziom nieśmiertelność. Uważano ją za roślinę, która odpowiedzialna jest za długowieczność i przypisywano jej zasługi związane z zachowaniem młodości. Już jej łacińska nazwa, czyli salvere wiąże się z utrzymaniem zdrowia, oznacza, bowiem „być w dobrym zdrowiu”.

szałwia lekarska

szałwia lekarska

W czasach starożytnych, Rzymianie zbierali szałwię w bardzo uroczysty sposób i wykorzystywali ją, jako świętą roślinę, mającą bardzo pozytywne właściwości dla zdrowia. To już z tak dawnych czasów pochodzi zwyczaj, że podczas jej zbioru nie można stosować żelaznych narzędzi do jej ścinania. Szałwia lekarska jest wykorzystywana także w czasach współczesnych, a jej właściwości lecznicze doceniane są przez wielu lekarzy i pacjentów. Jednakże nie jest to jej jedyne zastosowanie, bowiem przydatna jest także w kuchni, w gospodarstwie domowym, a także w kosmetyce.

Szałwia lekarska zastosowanie

Kwiat szałwii dodaje się do sałatek. Można z niego także zaparzyć bardzo aromatyczną herbatę. Liście tej rośliny wykorzystane mogą być między innymi, jako dodatek do farszu mięs. W związku z tym, że niweluje negatywne skutki tłustego jedzenia i ułatwia trawienie dodaje się ją przede wszystkim do: wieprzowiny czy kaczki. W związku z tym, że roślina ta jest bardzo aromatyczna, łączy się ją z innymi mocnymi zapachami. Ciekawym pomysłem mogą być tez naleśniki z szałwią, którą zanurza się w cieście i smaży. Wprawne panie domu, które stawiają na naturę przyrządzają też ocet szałwiowy czy dodają tę roślinę do masła. W gospodarstwie domowym wykorzystuje się przede wszystkim fakt, iż jest ona bardzo aromatyczna, wkładając jej liście pomiędzy bieliznę, co odstrasza różnorodne insekty. Dzięki silnemu zapachowi niweluje także nieprzyjemne zapachy z kuchni, czy zapach, który pozostawiają zwierzęta.

W kosmetyce szałwia wykorzystywana jest przede wszystkim do sporządzania parówek, które oczyszczają skórę twarzy. Sprawdza się ona także, jako płukanka służąca do zmieniania odcienia siwych włosów na ciemniejszy. W medycynie wykorzystuje się nasiona i liście tej rośliny. Napar z nasion służy do przemywania oczu i usuwania z nich ciał obcych, jeśli istnieje taka konieczność. Liście mają właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybiczne oraz wspomagają metabolizm. Znane są także jej uspokajające właściwości. Aby ukoić nerwy przygotowuje się herbatę z dodatkiem szałwii lub przygotowuje z niej specjalny napar. Ważne jest jednak, aby zdawać sobie sprawę, iż nie można jej stosować zbyt długo.

Leave a comment: