Tabela kalorii

tabela kaloriiTabela kalorii – Odchudzanie się i ciągłe życie na diecie to dla wielu nie tylko zwykły kaprys, ale też konieczność. Dla znacznej większości tych osób tabela  kalorii jest   tym względzie niezwykle pomocna. Przy ich pomocy szybko i z pełną dokładnością wie się ile kalorii zawiera dany posiłek. Jak się jednak okazuje należy być bardzo czujnym, bo nawet to, co jest podane w tabelach może być czasem niezgodne z prawdą. Chodzi tu przede wszystkim o to, że w zależności od tego,  w jaki sposób zostanie przygotowany dany posiłek, może on zawierać mniej lub więcej kalorii.

Tabela kalorii w produktachDotyczy to zwłaszcza informacji umieszczanych na etykietach produktów. Podana tam zawartość kalorii może bowiem być myląca. Czasem nawet ten błąd może sięgać aż 25 procent. Niezbędne jest więc nie tylko posiadanie samych tabel i ślepe z nich korzystanie, ale też umiejętne odczytywanie zawartych w nich informacji. Bo tylko to daje pewność, że spożytych kalorii będzie dokładnie tyle, ile powinno być. A każdy, kto chce dokładnie wyliczać kalorie musi zdawać sobie sprawę, że mniej wysmażone mięso będzie mieć także mniej kalorii, niż ten sam kawałek, ale bardziej dosmażony. Różnica jest naprawdę zasadnicza.

Tabela kalorii i korzystanie z jej musi więc być umiejętne i w pełni świadome. Bezmyślne podchodzenie do cyfr w nich zawartych może okazać się mało skuteczne w odchudzaniu. Trzeba jednak cieszyć się, że na wszystkich dostępnych produktach spożywczych takie dane są zamieszczane. Nie można przecież oczekiwać, by producenci tychże produktów byli w stanie zamieszczać informacje o danych kalorycznych w zależności od wykorzystania danego artykułu. Każda osoba przygotowująca sobie posiłek musi więc samodzielnie dokonać obliczenia ilości kalorii. Początkowo może to być dość trudne, jednak z czasem okazuje się być robione niemal automatycznie czego ułatwieniem może być właśnie tabela kalorii.

Leave a comment: