• Home  / 
  • Porady
  •  /  Trądzik leczenie – sposoby na trądzik

Trądzik leczenie – sposoby na trądzik

Problemy z trądzikiem i jego leczenie kojarzą się zwykle z okresem dojrzewania, jednak pojawić się on może również w późniejszym wieku, nawet u osób, które w młodości nigdy nie miały kłopotów ze swoją skóra. Na szczęście różnorodne preparaty i sposoby na leczenie trądziku pozwalają na skuteczną walkę z tą nieprzyjemną dolegliwością.

trądzik leczenie - sposoby na trądzikKażdy z nas wie doskonale jak wygląda trądzik. Objawia się on, bowiem zmianami skórnymi w postaci krost na skórze twarzy, pleców, szyi, klatki piersiowej, ramion, a nawet innych części ciała. Krosty mają postać zaskórników oraz plamy, w których środku znajduje się półpłynne wnętrze. Zdarza się jednak, że trądzik przyjmuje postać bardzo bolesnych i rozległych cyst, które również wypełnione są płynem. Trądzik w takiej postaci, jeśli jest nieleczony może przybrać formę grudek, zwykle już niebolesnych, jednak trudnych do późniejszego wyleczenia, bez pozostawiania blizn. W żadnym wypadku nie powinno się, więc zmian trądzikowych bagatelizować. O ile blizny na plecach czy klatce piersiowej mogą nie stanowić wielkiego problemu, o tyle blizny na twarzy są zwykle bardzo szpecące i wymagające późniejszych interwencji chirurgicznych.

Sposoby na trądzik

Leczenie trądziku to zmora przede wszystkim nastolatków w okresie dojrzewania, ale jak już wspomniano, nie tylko. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych preparatów łagodzących przebieg zmian trądzikowych oraz mających zapobiegać jego powstawanie. Bardzo ważne jest przyjmowanie naturalnych witamin i składników odżywczych, które jak dowiedziono w czasie badań naukowych, mają bardzo pozytywne skutki w leczeniu trądziku. Jeśli zmiany na skórze pojawiają się w czasie miesiączki bądź u kobiet przechodzących okres menopauzy, zaleca się podawanie witaminy B6 .

Dobrym sposobem na trądzik może być zbawienne  działanie które  przypisuje się także witaminom E oraz C, które to wpływają na wzmocnienie układu obronnego organizmu, a tym samym zwalczanie bakterii odpowiedzialnych za powstawanie zmian skórnych. Podczas przyjmowania tych witamin, warto dodatkowo stosować preparaty zawierające cynk, który wzmacnia ich działanie, pozytywnie wpływa na układ obronny, pomaga regulować gospodarkę hormonalną oraz zmniejszyć stany zapalne.Cynk może być stosowany zarówno zewnętrznie w postaci maści oraz wewnętrznie w postaci preparatów w tabletkach. Dobroczynne działanie cynku na poprawę wyglądu skóry i zmniejszenie zmian trądzikowych jest jednak ciągle do końca nieudowodnione. Lekarze na bieżąco przeprowadzają badania nad udowodnieniem pozytywnych właściwości cynku. Równolegle wraz z cynkiem można także stosować kwasy tłuszczowe omega 3. Dzięki przyjmowaniu tych kwasów doprowadzimy do równowagi pomiędzy kwasami omega 3, a zawartymi w większości pokarmów kwasami omega 6, co wpłynie na zmniejszenie się stanów zapalnych skóry.

Bardzo dobre działanie i wpływ na zdrową skórę przypisuje się także olejowi zawartemu w nasionach ogórecznika i wiesiołka, ponieważ znajduje się tam kwas gamma – linolenowy.  Aby mieć piękną i zdrową skórę, a także skutecznie walczyć z trądzikiem warto połączyć stosowanie naturalnych preparatów, zdrowego odżywiania z używaniem kosmetyków przeznaczonych dla cery z problemami. Kiedy leczenie trądzika jest długotrwałe i bardzo problematyczne koniecznie należy udać się do dermatologa.

Leave a comment: