Wady postawy u dzieci

Wady postawy u dzieci – Z wadami postawy borykają się już dzieci od najmłodszych lat. Niestety często są one bagatelizowane. Interwencja podejmowana jest zbyt późno, gdy wada jest już dość mocno rozwinięta. Sprzyja temu zwłaszcza brak aktywności fizycznej oraz siedzący tryb życia. U dzieci szczególnie mocno wpływa na to zbyt długie spędzanie czasu przed komputerem, ale także niedostosowane ławki i krzesła w szkole.

Wady postawy u dzieciwady postawy u dzieciPrzyczyną występowania wady postawy u dzieci jest także zła dieta, uboga w witaminy oraz makro i mikroelementy. Podkreślić jednak trzeba, że wady postawy mogą być wrodzone. Dużo częściej jednak są one nabyte, głównie w wyniku nieprawidłowego rozwoju, ale także przebytych chorób. Wady te mogą przybierać różną formę. Od lekkich odchyleń, po naprawdę poważne zaburzenia w sylwetce.

Najczęściej spotykane wady postawy u dzieci

Jeśli chodzi o wady postawy u dzieci to najpopularniejszą  jest skolioza. To ona jest najczęściej diagnozowaną przypadłością u osób młodych. Polega ona na bocznym skrzywieniu kręgosłupa, może być  ono zlokalizowane w okolicach piersiowych, lędźwiowych czy też szyjnych. W żadnym wypadku, jednak skoliozy nie należy lekceważyć. Może zagrażać narządom ruchu, być przyczyną trudności w oddychaniu i nieprawidłowym krążeniu. W początkowym okresie przede wszystkim zalecane są ćwiczenia korekcyjne. Jeżeli jednak choroba jest bardziej zaawansowana jej leczenie może być dość długie i trudne.

Popularne wady postawy u dzieci to także takie zaburzenia jak plecy płaskie, wklęsłe i okrągłe. Pierwsza z tych wad występuje przeważnie u dzieci o drobnej budowie ciała i słabym umięśnieniu. Kręgosłup jest całkowicie spłaszczony i nie posiada żadnych wygięć. Obserwuje się także nieprawidłowo opadnięte barki i płaską klatkę piersiową. W przypadku pleców wklęsłych charakterystyczne jest zbytnie i nienaturalne pogłębienie wgięcia kręgosłupa. Wada objawiająca się okrągłymi plecami charakteryzuje się przede wszystkim znacznym wygięciem kręgosłupa  do tyłu. Wszystkie te wady postawy u dzieci muszą być leczone.

Leave a comment: