Wątroba

Gdzie jest  znajduje się wątroba?

Wątroba gra istotną rolę zarówno w trawieniu, jak i przetwarzaniu wchłoniętych substancji. Jest to duży, obłego kształtu narząd, leżący pod przeponą i osłonięty żebrami. Ma duże zdolności regeneracyjne, o czym mogą świadczyć prowadzone obecnie operacje polegające na usunięciu jednego z płatów wątroby- do przeszczepu lub w celach leczniczych. Usunięty fragment wątroby regeneruje się, jednak przy częstych jej uszkodzeniach dochodzi do zaburzeń w regeneracji i tak zwanej marskości wątroby.
Gdy z wątrobą dzieje się cos złego mogą wystąpić następujące objawy:
• oczywiście ból po prawej stronie brzucha,
• mdłości,
• Zaparcia,
• ogólne złe samopoczucie,
• a nawet zwykłe bóle głowy.

Co szkodzi wątrobie?

Wątrobie szkodzi na pewno zbyt tłuste i ciężki tak zwane typowo polskie jedzenie, jest ona wtedy przeciążona i nie radzi sobie z neutralizacją wszystkich toksyn. Szkodzą jej też niektóre szkodliwe leki, a także te mniej szkodliwe, ale używane w nadmiarze oraz doustne środki antykoncepcyjne. Jednak najbardziej szkodliwy jest alkohol, gdy pije się go zbyt dużo, komórki wątroby ulegają uszkodzeniu i zaczyna odkładać się w nich tłuszcz. Gdy mimo tego, osoba chora wciąż pije, dochodzi do marskości wątroby.

Dieta wątrobowa

Bardzo dobre dla wątroby będzie spożywanie 5 mniejszych posiłków dziennie, a nie jak się ma w zwyczaju 3 większych, a każde z tych pięciu dań powinno zawierać przynajmniej jedną porcję warzyw lub owoców. Trzeba bezwzględnie ograniczyć spożycie soli, można zastąpić ją ziołami dobrze wpływającymi na wątrobą, na przykład.: szafran, tymianek, majeranek, estragon, oregano, czy kminek.

Należy wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć potrawy smażone i zbyt tłuste, bardzo dobrą alternatywą dla bardzo tłustych mięs jest na przykład gotowany kurczak. Tłuszcze zwierzęce powinno się zastąpić roślinnymi.
Ważne jest także unikanie zbyt gorących i zbyt zimnych potraw, a także zbyt zimnych napojów. Alkohol jest natomiast największym wrogiem wątroby, przy problemach z tym narządem najlepiej całkowicie go usunąć z diety.
Jak widać jedzenie jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na funkcjonowanie wątroby. Stanowi doskonała profilaktykę w jej chorobach.
Dodatkowo pamiętajmy o zdrowym  trybie życia,  odpowiednia dieta i aktywność fizyczna pomagają w walce z chorobami wątroby. Obniżają ryzyko wystąpienia nowotworu i marskości wątroby.Warto także zapoznać się z ziołami które mają zbawienne działanie na naszą wątrobę  – OSTROPEST PLAMISTY

Leave a comment: