Witamina B1 – Tiamina

Witamina B1 należy do licznej grupy witamin z grupy B. Nazywamy ją inaczej tiaminą lub aneuryną. Jest rozpuszczalna w wodzie a jej nadmiar wydalany jest razem  z moczem. Organizm nie potrafi jej przechowywać, więc trzeba ją dostarczać w codziennej diecie. Zapasy wyczerpują się po 2 tygodniach, jest nietrwała, niszczy ją:wysoka temperatura,gotowanie,tlen.

Witamina B1 działanie (Rola w organizmie)

Witamina B1 - TiaminaWitamina B1 reguluje funkcjonowanie wszystkich komórek, pobudza prawidłowy wzrost i rozwój całego organizmu. Bierze udział w przemianie węglowodorów,białek oraz tłuszczów w energię. Dzięki niej lepiej pracuje nasz mózg,mięśnie i serce. Wspomaga leczenie choroby wieńcowej i zwiększa energię i siłę z jaką serce pompuje krew. Działa na układ mięśniowy, hamując produkcję kwasu mlekowego w pracujących mięśniach. Ogranicza utratę masy ciała. Ma ogromny wpływ na system nerwowy, który dzięki niej prawidłowo funkcjonuje. Poprawia także nasz refleks i koordynację ruchów rąk i oczu.

Co jeszcze zyskasz dzięki witaminie B1

Witamina B1 poprawia nasz nastrój i równowagę emocjonalną, sen, zapobiega depresji. Wspomaga pamięć oraz zmniejsza objawy wyczerpania, łagodzi chorobę lokomocyjną i wzmaga apetyt. Zapewnia dobre funkcjonowanie układu pokarmowego, gdyż działa korzystnie na trawienie i przynosi ulgę w niestrawności. Nawilża i odżywia skórę, która staje się gładka i elastyczna.

witaminy B1 niedobór

Niedobór witaminy B1 może pojawić się przy niedożywianiu, nieprawidłowej diecie, u osób odchudzających się. Skutkiem są zaburzenia w systemie nerwowym i psychice: drażliwość, pogorszenie samopoczucia, stany depresyjne. niedobór witaminy b1 objawia się też  przemęczeniem  , utratą apetytu, spadkiem  wagi czy też  nudnościami. Nadmiar tej witaminy zdarza się rzadko,gdyż nie jest toksyczna. Pojawia się wtedy senność, pobudliwość nerwowa, napady kołatania serca.

Witamina B 1 występowania

Jej źródłem w pożywieniu są: wieprzowina, podroby, bób, fasola, ryby, jarzyny.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o witaminie B1

Aby  zmniejszyć straty witaminy B1 ,dobrze jest gotować żywność w minimalnej ilości wody lub na parze. Witaminyb1   może  zmieniać wyniki badań laboratoryjnych i może dawać fałszywie dodatni wynik badania kwasu moczowego lub urobilinogenu. Przyswajanie witaminyB1 zmniejszają: palenie, alkohol, pigułki antykoncepcyjne ,kawa, herbata.

Leave a comment: