• Home  / 
  • Witaminy
  •  /  Witamina b12 – niedobór witaminy b12

Witamina b12 – niedobór witaminy b12

Witamina b12 ułatwia syntezę kwasów nukleinowych w czerwonych ciałkach krwi. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania  układu nerwowego i rozrodczego. Dostępna w handlu najtrwalsza, syntetyczna forma tej witaminy ma postać tabletek. Jest to krystaliczny związek o czerwonym zabarwieniu zawierającym fosfor i kobalt. Metale ciężkie i środki utleniające ją niszczą .Jest odporna na działanie  Fenoli i dlatego ta grupa  związków  może być używana do jej konserwowania.

Witaminab12 działanie i rola

witamina b12Witamina b12 jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju fizycznego i umysłowego. Wpływa na energetyczną przemianę materii, dzięki czemu zapewnia aktywność, wpływa na wzrost, pracę mięśni, ułatwia przemianę żelaza, tłuszczu i pobudza apetyt. Odgrywa ważną role w wytwarzaniu czerwonych ciałek i przeciwdziała niedokrwistości. Pomaga w odtwarzaniu kodu genetycznego, aktywizuje budowę kwasów nukleinowych (DNA i RNA), czyli białek wchodzących w skład jąder komórek i zawierających cechy dziedziczne. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Wykorzystuje się ją w leczeniu stwardnienia rozsianego. Podtrzymuje dobry nastrój i ułatwia osiągnięcie równowagi psychicznej po stresie, pomaga w uczeniu się i koncentracji. Oddziałuje na układ kostny, co ma szczególne znaczenie dla rozwoju dzieci oraz dla kobiet w czasie menopauzy ,które są w tym okresie zagrożone osteoporozą,polegającą na utracie masy kostnej.

Witamina b12 niedobór

Brak witaminy b12 – najpowszechniejszym skutkiem niedoboru witaminy B12 jest niedokrwistość. Poza tym ze względu na jej rolę, w komórkach szpiku kostnego produkujących krew ,brak tej witaminy powoduje zahamowanie dojrzewania komórek i wytwarzanie czerwonych krwinek. Prowadzi to do anemii, a nawet przyczynia się do zmniejszenia liczby krwinek białych i płytek krwi.

Niedobór witaminy b12 przyczynia się do zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu i układu nerwowego. Obserwuje się  długotrwałe rozdrażnienie,irytację , lęki ,  zmęczenie, drętwienie rąk i nóg. Brak tej witaminy  towarzyszy  ciężkim schorzeniom neurologicznym takim jak stwardnienie rozsiane czy choroba Alzheimera. Brak wit  B12 powoduje upośledzenie wzrostu tkanek. Może być też powodem stanów zapalnych w jamie ustnej, nieprzyjemnego zapachu z ust oraz dolegliwości menstruacyjnych.

Witamina b12 występowanie

Źródłem występowania witaminy b12 są produkty pochodzenia zwierzęcego , czyli wątroba, nerki a także chude mięso,ryby, skorupiaki,sery, jajka.

Co jeszcze musimy wiedzieć o witaminie b12

Stężenie witaminy B12 wzrasta u kobiet w ciąży , spada przy niedoborze żelaza i witaminy B6.Ludzie po 60 r.ż mają za mało B12, gdyż wraz z wiekiem ich żołądek  wytwarza coraz mniej kwasu solnego potrzebnego do jej wykorzystania.

“SZTUKA BYCIA ZDROWYM” – kliknij tutaj

Leave a comment: