Witamina B15-kwas pangamowy

witamina b15Kwas pangamowy znany jest także pod nazwą witaminy B15 lub B16.Obecnie staje się  dość popularna na całym świecie.  Kwas jest wykorzystywany  w lecznictwie od lat sześćdziesiątych w krajach byłego Związku Radzieckiego. W naszym kraju jest znana w dość małym stopniu.  Co za tym idzie również rzadko zalecaną. W wielu krajach zwrócono na nią uwagę z powodów właściwości dopingujących fizycznie i psychicznie.   Jako  kwas pangamowy był często niszczony z powodu wadliwej technologii, zmieniany pod względem chemicznym,  co negatywnie odbijało się na jego późniejszych właściwościach farmakologicznych. Należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Badania w USA nad witaminą B15 mają ograniczony zasięg.

Witamina B15 działanie i rola

Kwas pangamowy poprzez glicynę ma wpływ przeciwdrgawkowy. Bowiem glicyna hamuje neurony ruchowe rdzenia kręgowego.  Witamina B15 powinna być zalecana  osobom cierpiącym na drżenie mięśni (np. choroba Parkinsona) oraz padaczkę. Wywiera wpływ przeciwzapalny i lipotropowy.

Stymuluje odpowiedź immunologiczną, łagodzi niektóre objawy astmy, poprawia ukrwienie mięśni oraz innych tkanek. Kwas obniża stężenie cholesterolu we krwi, rozszerza naczynia krwionośne. Zapobiega przedwczesnemu męczeniu się mięśni, przyśpiesza wydalanie toksyn azotowych, węglowodorowych, sterydowych i metali ciężkich. Podczas dłuższego zażywaniu kwasu pangamowego widoczne jest ogólne wzmocnienie i pobudzenie organizmu pod względem fizycznym i psychicznym.

Organizm staje się odporny na przemęczenie. Usprawnia procesy myślowe, człowiek staje się bardziej otwarty, śmiały i rozmowny. Ma wpływ  na miąższ wątroby, zapobiegając stłuszczeniu i marskości wątroby. Pobudza regenerację tkanki łącznej, mięśniowej, chrzęstnej, nabłonków, włosów i paznokci. działa  immunostymulująco i pobudza uwalnianie hormonów. Kwas pangamowy znalazł swoje zastosowanie w leczeniu: nadciśnienia, przewlekłych chorobach  włosów i skóry,otyłości,miażdżycy, chorobie wieńcowej,zaburzeniach krążenia mózgowego. Stosuje się go również  w depresji czy cukrzycy. Ważną rolę pełni również przy zatruciach i chorobach zakaźnych.

Witamina b15  występowanie

Jako jej źródło podaje się występowanie w : nasionach dyni, ziarnach sezamu,drożdżach piwnych,brązowym ryżu. Naturalne źródła witaminy B15 nie mogą spowodować hiperwitaminozy. Może ona wystąpić wskutek chemioterapii. Objawami są silne mdłości i nadmierne wydzielanie śliny. Zaprzestanie podawania leku powoduje szybkie ustanie dolegliwości.

Nadmiar witaminy b15

Nie stwierdzono toksyczności tego kwasu , jednakże nieliczni sportowcy na początku terapii odczuwali nudności.

“SZTUKA BYCIA ZDROWYM” – kliknij tutaj

Leave a comment: