Witamina B2 – ryboflawina


Witamina B2 – jest  kolejną ważna witamina z grupy B . Pomaga w stresie i w okresach napięcia emocjonalnego. Wzmacnia system nerwowy,pomaga w walce z migreną i przyspiesza gojenie ran.

Nazywana jest także ryboflawiną .Witamina B2 rozpuszcza się w wodzie i łatwo się wchłania .Organizm  nie potrafi jej magazynować i wydala z moczem, który ma jaskrawożółtą barwę.Witamina ta  pomaga w uwalnianiu energii z pożywienia: węglowodanów,białek i tłuszczów.

Witamina B2 działanie – rola w organizmie

Witamina B2 - ryboflawinaB2 razem z witaminą A chroni błonę śluzową układu oddechowego, krążenia i wydzielniczego. Jest konieczna do prawidłowego wzrostu organizmu i jego rozwoju. Wraz z żelazem reguluje produkcję czerwonych ciałek krwi,więc jest wykorzystywana w leczeniu anemii jako dodatek do preparatu żelazowego. Ułatwia wchłanianie żelaza. Bierze udział w syntezie produkcji hormonów m.in. tarczycy dzięki którym utrzymuje się prawidłowe tępo przemiany materii. Zapobiega rozwojowi raka prostaty u mężczyzn,a u kobiet ma wpływ na układ rozrodczy.

Wpływa również korzystnie na system nerwowy .Poprawia samopoczucie , hamuje rozwój depresji ,gdyż reguluje ilość przekaźników nerwowych .Zmniejsza także częstotliwość występowania bólów głowy,zwiększa dopływ energii do mózgu. Razem z innymi witaminami z rodziny B stosuje się ją w leczeniu zaburzeń układu nerwowego(np. padaczce, stwardnieniu rozsianym) Łagodzi też lęki i stresy. Jest potrzebna do zachowania zdrowych paznokci i włosów a także skóry. Dzięki temu może być wykorzystywana do leczenia chorób skóry, jamy ustnej, języka czy warg.

Witamina B2 –  niedobór w organizmie

Niedobór witaminy B2 wywołuje zmniejszenie odporności i zwiększenie wrażliwości na zakażenie. Następstwem mogą być uszkodzenia skóry i jej nieprawidłowe funkcjonowania. Staje się ona tłusta,czerwona, łuszczy się i łatwo ulega zmianom chorobowym. Pogarsza się wzrok , pojawia się nadwrażliwość na światło ,zmęczenie oczu, swędzenie i zaczerwienienie które prowadzi  do bezsenności i rozdrażnienia.

Niedobór witaminy B2 ma niekorzystny wpływ na układ rozrodczy, gdyż prowadzi do nieprawidłowego rozwoju płodu i chorób narządów płciowych u kobiet. Witamina może powodować uczulenia przy nadmiarze oraz jest nie wskazana dla ludzi z przewlekła chorobą nerek.

Witamina B2 – źródło występowania

Najwięcej ryboflawiny można znaleźć w mleku i produktach mlecznych. Oprócz  tego dużą zawartość   jest jej w wątrobie, wołowinie i zielonolistnych warzywach takich jak groch czy fasola.

Co jeszcze powinniśmy wiedziec o witaminie B2

W okresie ciąży i karmienia wzrasta zapotrzebowanie na tę witaminę. Dużo potrzebują jej też dzieci,młodzież i osoby żyjące w stresie.

Leave a comment: