Witamina B3 – PP, niacyna

Witamina B3 - PP, niacynaWitamina B3 – Współuczestniczy w 50 organicznych procesach. Może być skuteczna w profilaktyce chorób serca .Pomaga w odtruwaniu organizmu , ma właściwości  przeciw-utleniające, to tylko niektóre z zalet tej witaminy. Inne nazwy: niacyna,nikotynamid, niacynamid, pelagranina, witamina PP. Występuje w dwóch postaciach :kwasu nikotynowego i amidu kwasu nikotynowego.Może być produkowana w ludzkim organizmie, ale w bardzo niewielkich ilościach. Niezbędne jest więc jej dostarczanie z pożywienia. Jest wchłaniana w jelicie cienkim.

WitaminaB3 – działanie rola w organizmie

Niacyna bierze udział w bardzo wielu procesach między innymi w uwalnianiu energii z węglowodanów, oddychaniu tkankowym, funkcjonowaniu niektórych koenzymów, także uczestniczy w reakcjach zachodzących podczas rozpadu glukozy, białek i kwasów tłuszczowych, powodujących uwalnianie się energii. Jako składnik koenzymów uczestniczy w reakcjach utleniania i redukcji.

Jakie jeszcze ma działanie witamina B3

Witamina B3 jest niezbędna do prawidłowego  funkcjonowania układu nerwowego ,pokarmowego, syntezy hormonów płciowych( estrogeny,progesteron) i zachowania zdrowej skóry. Działa wspomagająco na układ krążenia, wpływa bowiem na rozszerzenie tętnic. Usuwa z arterii złogi cholesterolu oraz metabolity, które powstają przy artretyzmie oraz obniża poziom cukru we krwi.Oprócz tego  może być skuteczna w profilaktyce chorób serca. Usuwa bowiem z krwi nadmiar złego cholesterolu(LDL), powodującego twardnienie tętnic i trójglicerydów, a podnosi  poziom dobrej frakcji cholesterolu (HDL).pomaga w tworzeniu czerwonych krwinek i odtruwaniu organizmu. Niacyna może wspomagać leczenie choroby Raynauda.

Niedobór witaminy B3

Niedobór witaminy B3 zdarza się rzadko. Można go stwierdzić za pomocą testów laboratoryjnych,gdy mamy nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby.Główne objawy to:

 • dysfunkcje układu trawiennego (biegunki, spadek masy ciała, osłabienie).
 • zaburzenia w pracy układu nerwowego (zawroty głowy, bóle głowy, zapalenie nerwów, zaburzenia pamięci i bezsenność).
 • szorstkość i zaczerwienienie skóry tzw. rumień lombardzki (Pelagra)
 • Niacyna nadmiar

  Stosowana dłuższy okres może powodować uszkodzenie wątroby ,arytmię serca, dolegliwości skórne oraz podnieść poziom cukru we krwi.

  Witamina B3-występowanie

  Witamina PP – Najwięcej możemy znaleźć   w mięsie, rybach, ziarnach zbóż. Zioła w których znajduje się witamina to :kozieradka, świetlik, pokrzywa, mięta, liście malin, oprócz  tego znajdziemy ją w serach i jajach.

  Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o witaminie B3 -pp

  Witamina jest odporna na działanie wysokiej temperatury, kwasów,intensywnych naświetleń. Nie zostaje zniszczona podczas gotowania, ale przechodzi do wywaru, który warto wykorzystać. Przy nadmiernym spożyciu słodyczy i cukru w rożnej postaci prowadzi do utraty niacyny.

  Leave a comment: