Witamina B5-kwas pantotenowy

Witamina B5 – Jest witaminą która jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek i kwas antotenowy zapewnia  nam świeżość i siłę. W aptekach można ją kupić w postaci pantotenianu wapnia lub pantenolu.W jej skład wchodzi pantenol, panteina, koenzym A. Jest powszechna w przyrodzie choć w stanie wolnym występuje rzadko.

Witamina B5 rola w organizmie i działanie

witamina b5Witamina B5 podobnie jak inne witaminy z grupy B jest niezbędna do przemiany białek, cukrów i tłuszczów oraz do syntezy niektórych hormonów. Pomaga w budowaniu komórek i ich normalnym funkcjonowaniu. Bierze udział w wytwarzaniu tłuszczów, cholesterolu oraz hormonów. Zapobiega przemęczaniu i usprawnia pracę układu sercowo-naczyniowego i pokarmowego. Jest potrzebna do zachowania zdrowia i funkcjonowania gruczołu nadnerczy. Wpływa na prawidłowe tempo wzrostu.

Działanie witaminy b5 Pprzyczynia się do zachowania szczuplej sylwetki lub do utraty wagi, gdyż przyspiesza uwalnianie się tłuszczów z komórek tłuszczowych. Dzięki temu pomaga w ich spalaniu. Jest potrzebna do utrzymania zdrowego systemu nerwowego i przekaźników nerwowych. Łagodzi stres ponieważ wytwarza hormony antystresowe , także zapobiega stanom zapalnym .

Niedobór witaminy B5

Powoduje bóle i sztywność w stawach , uczucie odrętwienia, skurcze w ramionach i nogach. Skutkiem jest też  poranna sztywność i bolesność ,utrudnione poruszanie rękami i nogami. Brak kwasu pantotenowego  ma również niekorzystny wpływ na skórę , włosy i paznokcie. Powoduje wypadanie włosów, przedwczesną siwiznę,suchośc skóry. Objawami zbyt małej ilości  witaminy b5 w organizmie są zaburzenia systemu nerwowego: trudności z nauką, uczucie rozdrażnienia, depresje. Pojawiają się zakłócenia układu sercowo-naczyniowego i trawiennego.

Witamina b5 – nadmiar w organizmie

Kwas pantotenowy należy do najbezpieczniejszych witamin , ale jej bardzo wysokie dawki wywołują biegunkę i niewielkie bóle brzucha.

Witamina b5 występowanie

Najwięcej jest jej w wątróbce, otrębach pszennych, rybach (np. pstrągach, śledziach, makrelach)występuje  także w serach, mleku pełnym, ziemniakach.

Co jeszcze powinniśmy wiedziec o  witaminie b5 – kwasie pantotenowy

Witamina B5 pobudza wytwarzanie witaminy D. Nie wolno jej stosować w przypadku uczulenia na witaminę C lub hemofilii.

Leave a comment: