Witamina b8 – inozytol

Witamina B8 – Inozytol – nazywany niegdyś cukrem alkoholowym , jest izomerem glukozy .Biologicznie aktywną formą inozytolu jest mezoinozytol- występujący powszechnie u roślin i zwierząt.

Inozytol rola w organizmie – funkcje witaminy b8

witamina b8Inozytol pełni podobną role jak cholina. Przeciwdziała odkładaniu się tłuszczów w wątrobie i innych narządach. Bierze udział w budowie błony komórkowej  i lipoprotein. Uczestniczy w przenoszeniu sygnałów nerwowych i reguluje działanie enzymów. Należy do najlepszych środków odprężających ,uwalnia od napięcia i leków ,pomaga w zasypianiu. Stoi na straży równowagi miedzi i cynku w komórkach mózgu , co ma duże znaczenie  dla systemu nerwowego. Uczestniczy w wytwarzaniu spermy ,toteż jego brak może stanowić jedną z przyczyn męskiej niepłodności. Poprawia stan włosów, dlatego tez stosuje się go w celu zapobiegania łysieniu. Zapobiega zaparciom poprzez działanie stymulujące mięśnie w układzie trawiennym. Obniża ciśnienie krwi powstałe wskutek stresu. Bierze udział w przemianach glukozy.

Jednak u diabetyków podwyższonypoziom glukozy we krwi hamuje przyswajanie inozytolu w komórkach mózgowych i nerwowych. Powoduje to niedobór w mięśniach ,zakłócania motoryczne i nerwowe. Sam inozytol może mieć leczniczy wpływ na choroby  nerwów towarzyszące cukrzycy i chroni przed neuropatią cukrzycową.

Niedobór witaminy B8

Aby organizm mógł wykorzystywać witaminę B8 – inozytol  z pożywienia, potrzebny jest enzym fytaza, który znajduje się w soku jelitowym i kosmykach jelitowych. Dlatego tez jeżeli powstają zakłócenia w środowisku jelitowym , może dojść do niedoboru witaminyB8 .Ma on miejsce podczas niewłaściwego odżywiania  się. Niedobór witaminy może być przyczyną arteriosklerozy. Prowadzi do wypadania włosów,zaparć,wysokiego poziomu cholesterolu we krwi,wysypki skórnej , nadpobudliwości oraz zmian nastroju.

Dzięki innym witaminą takim jak: witamina B1, witamina B2, witamina C, fosfor, cholina polepszamy wchłanianie inozytolu.

Nadmiar witaminy b8

Dotychczas nie wykazano,ani nie zaobserwowano nadmiaru witaminy b8- inozytol.

Witamina b8 występowanie

Największą ilośc witaminy b8 znajdziemy w: mięso, nasiona, mleko, wątroba, drożdże, warzywa, owoce cytrusowe,jaja orzechy

Co jeszcze powinniśmy wiedziec o inozytolu

U osób pijących dużo kawy , herbaty, oraz innych napojów zawierających kofeinę może wystąpić niedobór inozytolu. Substancję ta tracą również osoby  ,które pija zbyt wiele wody (ponad 2,5 l dziennie) gdyż wypłukuje ona witaminę b8 z organizmu.

Leave a comment: