Witamina D – działanie witaminy D

Witamina D – „słoneczna ” witamina reguluje wchłanianie fosforu i wapnia jest niezbędna do prawidłowego wzrostu  i funkcjonowaniu układu kostnego. Z wiekiem mamy jej coraz mniej. Wyodrębniono ją z tranu. Pod wpływem promieni słonecznych nasz organizm może tą witaminę wyprodukować samodzielnie. Jest gromadzona w mózgu ,osoczu krwi, krwinkach czerwonych.

Witamina D działanie i funkcje

witamina dDziałanie witaminy D polega na pobudzaniu  do działania komórki jelita cienkiego. Wspomaga wzrost i mineralizację kości , zapobiega nadmiernemu wydalaniu wapnia z moczem. Ma korzystny wpływ na system nerwowy. Wpływa na słuch, gdyż decyduje o dobrym stanie kostek ucha wewnętrznego. Pomaga w utrzymaniu zdrowego układu nerwowego i mięśniowego .Zwiększa odporność. Oddziałuje na komórki szpiku kostnego produkujące komórki obronne(monocyty).Zapobiega rakowi okrężnicy,piersi ,prostaty. Reguluje wydzielanie insuliny,a tym samym wpływa na odpowiedni poziom cukru w organizmie. Łagodzi łuszczycę i zapobiega stanom zapalnym skóry.

Niedobór witaminy D

Niedobór  witaminy D powoduje osłabienie kości,szczególnie niekorzystne u dzieci do lat 2.Powoduje krzywicę u takich dzieci. Niedobór  witaminy D jest odpowiedzialny za deformacje kostne:Powstanie kwadratowej czaszki, koślawych nóg,kurzej klatki piersiowej, skrzywienia kręgosłupa. Objawem niedoboru jest również opóźnione wyrastanie zębów u dzieci,pocenie się .U starszych dzieci niedobór witaminy może spowodować utratę słuchu. Niedobór utrudnia pracę systemu nerwowego i mięśniowego. Zwiększa ryzyko chorób nowotworowych.

Nadmiar  witaminy D

Witamina D w czterokrotnie wyższej dawce niż zalecana jest toksyczna -prowadzi do nadmiernego zwapnienia kości. Ryzyko przedawkowania występuje w sytuacjach niewłaściwego stosowania farmakologicznych preparatów witaminy D. Natura wymyśliła sposoby obrony przed jej nadwyżką -występująca w skórze melanina powstrzymuje promieniowanie ultrafioletowe i zmniejsza produkcję witaminy.

Witamina D występowanie

Doskonałym źródłem witaminy D jest tran i oleje rybne,występuje również w mleku i nabiale.

Co jeszcze musimy wiedzieć o witaminie D

Mieszkańcy miast narażeni na zanieczyszczenia w atmosferze powinni spożywać więcej witaminy. Osoby pracujące w nocy, zasłaniające ciało długim ubiorem (np. zakonnicy),Ograniczający kontakt ze słońcem powinni zwiększyć spożycie witaminy.Dzieciom ,które nie piją mleka ,zaleca się zwiększone dawki witaminy D. Witamina D wpływa na obecność cynku, co działa korzystnie na nerki osób poddawanych dializie.

„Leczyć czy wyleczyć?” – kliknij tutaj i sprawdź

Leave a comment: