Witamina E

Witamina E stanowi „linię pierwszej obrony” przed wolnymi rodnikami i powodowanymi przez nie uszkodzeniami .Jest nazywana witaminą młodości i płodności. Im więcej witaminy E tym mniejsze niebezpieczeństwo choroby serca.Witamina E gromadzi się w wątrobie ,tkance tłuszczowej, sercu ,mięśniach ,jądrach, macicy ,krwi. Powstaje tylko w roślinach. Płód czerpie witaminę E z zapasów matki, ale przez łożysko przedostaje się ona powoli, toteż noworodek urodzony przez kobietę odżywiająca się prawidłowo ma w organizmie mało witaminy E którą po porodzie pobiera z mleka matki.

Witamina E działanie i rola

witamina eCenną właściwością witaminy E jest jej działanie przeciw utleniające. Dzięki hamowaniu  utleniania wielonienasyconych kwasów tłuszczowych zapobiega chorobom serca, krążenia, miażdżycy naczyń krwionośnych. Obniża poziom złego cholesterolu ,podnosi stężenie dobrego .Zapobiega zlepianiu się płytek a tym samym zakrzepom. Jest niezbędna u mężczyzn do prawidłowej produkcji spermy, u kobiet zapobiega poronieniom. Dlatego niedobór witaminy E może prowadzić do bezpłodności. Chroni oczy. Wpływa na stan skóry. Zapobiega jej starzeniu , jest stosowana do leczenia oparzeń. Zapobiega nowotworom.

Niedobór witaminy E

Niedobory zdarzają się rzadko ,ponieważ występuje w wielu produktach. Jednak kiedy już wystąpią mogą powodować obniżoną aktywność seksualną spadek libido. Powoduje zaburzenia funkcjonowania i osłabienie mięśni szkieletowych. Ma niekorzystny wpływ na skórę która pod wpływem niedoboru szybciej się starzeje.

Witamina E nadmiar

Przedawkowanie zdarza się wyjątkowo rzadko. Duże dawki witaminy E zmniejszają rezerwy witaminy A w organizmie. Powodują zmęczenie,bóle głowy, osłabienie mięśni, kłopoty ze wzrokiem. Zwiększają skłonność do krwawień, zmniejszają odporność.

Witamina E występowanie

Najlepszym naturalnym źródłem witaminy E jest olej z kiełków pszenicy, zielone warzywa, mleko,orzechy,ziarna zbóż.

Witaminę E należy zażywać codziennie o tej samej porze.Preparaty żelaza przyjmowane razem z witaminą E osłabiają  jej działanie. Podczas stosowania leków przeciwzakrzepowych trzeba ostrożnie stosować witaminę E. Badania wykazały że dieta bogata w witaminę E hamuje wzrost komórek raka prostaty

„Leczyć czy wyleczyć?” – kliknij tutaj i sprawdź

Leave a comment: