Zapalenie jelit

Zapalenie jelit to choroba, która w dużej liczbie przypadków działa w ukryciu. Dla laika jej objawy są niemal praktycznie niemożliwe do wykrycia. Zwłaszcza, że jest ich stosunkowo mało i wiąże się je z wieloma innymi dolegliwościami.Zapalenie jelit przyczyny i objawy


zapalenie  jelitNajczęściej zapalenie jelit spowodowane jest stosowaniem niewłaściwej diety. Często także w wyniku złego odżywiania się przewód pokarmowy ulega przeciążeniu, dlatego zdrowe odżywianie ma takie duże znaczenie. Chorobę tę można także wywołać spożywając niezdrowe produkty, jak i płyny, szczególnie alkohol, duże ilości kawy. W ostatnim czasie odnotowuje się wiele przypadków zapaleń jelit u osób, które cierpią na nerwicę lub znajdują się w stresujących sytuacjach. Przeżywanie ciągłego stresu lub zdenerwowania może być przyczyną wielu problemów zarówno w jelicie grubym, jak i cienkim. Wówczas przede wszystkim zaleca się ograniczanie takich sytuacji oraz wprowadzenie zdrowego i zbilansowanego jadłospisu.

Zapalenie jelit – Znaczenie dla zachorowania na zapalenie jelita ma także umiejętne przechowywanie produktów spożywczych, ale też późniejsze przygotowywanie z nich posiłków. Dużą uwagę należy zwrócić także na właściwą higienę rąk przed przystąpieniem do tych czynności. Najczęściej powodem zachorowania są wszechobecne bakterie. Znamienne jest także to, że zapalenie jelit występuje dużo częściej w krajach wysoko rozwiniętych. Ma na to wpływ zbyt duża liczba przyjmowanych antybiotyków oraz to, że odporność ludzi w związku z tym jest coraz słabsza. Jelita z tej przyczyny stają się bardziej podatne na wszelkie zakażenia w tym na zapalenie jelit.

Najważniejsze więc wydaje się staranne dobieranie tego, co jemy i pijemy oraz dbanie o higienę. Oczywiście w wielu przypadkach nie ma szansy na całkowitą ochronę, jednak ważne jest reagowanie na wszelkie przeciągające się bole brzucha i biegunki. Powinno to wzbudzić niepokój i być pretekstem do wizyty u lekarza  aby nie doprowadzić do poważniejszych problemów takich jak choćby zapalenie jelit.

“Leczyć czy wyleczyć?” – kliknij tutaj i sprawdź

Leave a comment: