Zdrowe śniadanie

Wielu ludzi, zwłaszcza w czasie odchudzania lub prowadzących bardzo intensywny tryb życia rezygnuje bądź zapomina o zdrowym śniadaniu. Organizm, który po dużej utracie energetycznej w nocy, nie dostaje odpowiednich składników odżywczych funkcjonuje nieprawidłowo, co wpływa nie tylko na samopoczucie w ciągu dnia, ale także na zwiększenie ryzyka infekcji i przeziębień.

Zdrowe śniadanie jest zdecydowanie najważniejszym posiłkiem. Według lekarzy dietetyków, jeśli już mamy zrezygnować z któregoś z dziennych posiłków i uszczuplić menu, powinniśmy zdecydowanie opuszczać kolację, ale nigdy śniadanie. Dostarczenie odpowiedniej dawki energii rano, ma wpływ na funkcjonowanie organizmu przez cały dzień. Bardzo ważne jest też to, co jemy.

zdrowe śniadaniePierwszy posiłek powinien dostarczać składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania przez cały dzień. Dzięki odpowiedniemu, zdrowemu śniadaniu dużo łatwiej będzie nam się skupić, poprawimy koncentrację i wytrzymałość na stres. Wbrew niektórym przekonaniom, wprowadzenie do jadłospisu dobrze zbilansowanych śniadań, ma ogromny wpływ na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Nie powinno się jednak organizmu oszukiwać pokarmami, które dostarczają energii na chwilę. Śniadanie składające się z kawy i słodkiego batona, zjedzone w biegu, przed komputerem lub w trakcie pobieżnego czytania prasy nie jest w żadnym wypadku posiłkiem zdrowym.

Wysokoenergetyczny batonik pobudzi organizm, ale tylko na chwilę. Prawidłowo zbilansowane  zdrowe śniadanie to takie, które dostarczy nam wapnia, białka i dużej dawki węglowodanów złożonych. Produkty je zawierające sprawią, że poziom cukru się podniesie  i na długo dostarczymy organizmowi energii. Komponując pierwszy posiłek w ciągu dnia powinniśmy, więc przede wszystkim zwracać uwagę na to, co jemy. Bardzo dobrym pomysłem jest wprowadzenie do jadłospisu, musli i płatków zbożowych, które dostępne są w różnorodnych kombinacjach, z orzechami, suszonymi owocami, ziarnami zbóż, otrębami i różnymi innymi dodatkami. Zawierają one bardzo dużą dawkę węglowodanów, a ubogie są w tłuszcz, dzięki czemu, połączone z chudym mlekiem czy jogurtem na długi czas zaspokoją głód, dzięki czemu organizm nie będzie domagał się więcej, a my nie będziemy podjadać. Nie zapomnij  o owocach i warzywach. Dodanie owoców do musli czy też zmiksowanie ich z jogurtem bądź mlekiem i dopiero później połączone z musli dostarczy nam jeszcze dodatkowych witamin. Owoce powinno się też jeść w postaci surowej, zamieniając przyzwyczajenie do słodkich batoników, na słodkie owoce.

Warto też zamienić kawę czy mocną herbatę na świeżo wyciśnięty sok, na przykład z pomarańczy czy grejpfrutów, które dostarczą nam, niezbędnej do funkcjonowania witaminy C, .Zdrowe śniadane powinno także zawierać dużo składników odżywczych składających  się z pieczywa pełnoziarnistego, twarożku, chudej szynki czy żółtego sera. Warto do takiej kombinacji dodać warzywa w postaci pomidorów czy świeżego ogórka, a nasz pierwszy posiłek od razu zyska na wartości odżywczej, a my po zmianie nawyków żywieniowych będziemy zaskoczeni efektami.

Leave a comment: