• Home  / 
  • Choroby
  •  /  Zespół jelita drażliwego leczenie

Zespół jelita drażliwego leczenie

zespół jelita drażliwego leczenie

Zespół jelita drażliwego jest dość często spotykanym zaburzeniem u ludzi. Mówi się nawet, że jest diagnozowany u około 20% społeczeństwa. O takich problemach z układem pokarmowym mamy do czynienia, gdy trudności w normalnej pracy jelit występują przez około dwanaście tygodni. Szczególnie charakterystyczne jest to, że pojawiają się trudności w normalnym wypróżnianiu się . Nie zawsze jednak musi to oznaczać, że dochodzi do zatwardzeń. Czasem zmianie ulega tylko konsystencja stolca oraz regularność.

Zespół jelita drażliwego


zespół jelita drażliwego leczeniePacjenci często skarżą się na ciągłe wzdęcia lub też występowanie  uczucia niepełnego wypróżnienia oraz dość charakterystyczne bóle brzucha. W wielu przypadkach schorzenie to powoduje także znaczący wpływ na ogólne samopoczucie. Czasem mocno zaawansowana choroba może być przyczyną występowania nawet depresji. Jest to spowodowane tym, że chorując na zespół jelita drażliwego, pacjenci unikają miejsc publicznych i trzymają się blisko swojego domu. Co ciekawe zespól jelita drażliwego nie jest tak łatwo zdiagnozować, zwłaszcza że występowanie tej choroby nie jest do końca jasne. Do dziś bowiem naukowcy nie potrafią dokładnie określić, co odpowiada za pojawienie się choroby. Wiadomo jedynie, że ma na to wpływ nieprawidłowa praca jelit, ale z czego to wynika, nadal jest zagadką. Zwłaszcza, gdy wykluczy się rożne inne możliwe choroby, dające podobne objawy. Dlatego też konieczna jest wczesna diagnostyka.Lekarz może niekiedy dokładnie uświadomić jakie błędy popełnia pacjent.

Zespół jelita drażliwego leczenie


Trzeba jasno powiedzieć, zespół jelita drażliwego leczenie polega tylko na łagodzeniu objawów. Czasem obok leków i odpowiedniej diety, potrzebne też jest zastosowanie psychoterapii, która z problemem tym może poradzić sobie naprawdę doskonale. Najważniejsze jest więc uświadomienie pacjentowi, że nie jest sam z problemem. A jego właściwe zachowanie, może prowadzić do zmniejszenia objawów.

Leave a comment: