Zwężenie cewki moczowej

Męska cewka moczowa to bardzo długi przewód, który znajduje się na odcinku od szyi pęcherza moczowego do przedniego końca członka.  Długość cewki zależna jest przede wszystkim od tego, w jakim stanie jest prącie, przez które przebiega, wynosi ona jednak mniej więcej od 15 do 20 cm u dorosłego mężczyzny.

Zwężenie cewki moczowej jest bardzo częstą dolegliwością, która dotyka mężczyzn od stuleci. Przyczyną występowania tego rodzaju schorzenia jest częściowe uszkodzenie lub całkowite zniszczenie tkanek pokrywających cewkę moczową. Podczas procesu gojenia tkanek cewki następuje pomniejszenie jej obwodu, co z kolei ma znaczący wpływ na zmniejszenie światła jej przekroju.

Bagatelizowanie tej dolegliwości może być niebezpieczne, bowiem miejsce uszkodzenia tkanek, podrażniane moczem może być przyczyną stanu zapalnego, w efekcie, czego prowadzić do tego, że światło cewki zostanie całkowicie zamknięte. Zwężenie cewki nie zawsze spowodowane czynnikami zewnętrznymi, bywa, bowiem wrodzone, niemniej jednak, dużo częściej odnotowuje się przypadki tego schorzenia, jako nabytego.  Do głównych przyczyn powstawania zwężenia cewki moczowej w różnych lokalizacjach zaliczamy: zakażenia (takie jak chlamydia czy gruźlica), która ma wpływa na zwężenie części opuszkowej i gąbczastej, uraz miednicy oraz krocza, który ma wpływ na zwężenie cewki przedniej, elektroresukcję gruczołu krokowego, który powoduje zwężenie części opuszkowej oraz sterczowo – błoniastej cewki, cewnikowanie pęcherza moczowego, które wpływa na zwężenie części błoniastej uraz szyi pęcherza, a także zmiany nowotworowe, które powodują zwężenie części błoniastej oraz cewki przedniej

Do objawów sugerujących występowanie zwężenia cewki moczowej możemy zaliczyć objawy przeszkody podpęcherzowej oraz podrażnienia dróg moczowych. Do pierwszych objawów zaliczyć możemy słabszy, przerywany i wąski strumień moczu, a także występujące trudności z rozpoczęciem mikcji aż do całkowitego zatrzymania moczu. Do drugiej grupy objawów zaliczyć można występujący częstomocz, nokturię, czyli konieczność oddawania moczu w nocy, poczucie parcia na mocz, a także bóle podczas oddawania moczu. Bardzo ważne podczas rozpoznania jest przeprowadzenie wywiadu z osobą skarżącą się na dolegliwości, bowiem tylko prawidłowy wywiad może stać się podstawą do leczenia oraz do przeprowadzania dalszych badań, w tym badania palpacyjnego cewki, które przeprowadza się na całym jej przebiegu. Badanie to ma na celu wykrycie zwłókniałych części cewki i określenie dokładnej lokalizacji zwężenia oraz tego, w jakim stopniu tkanki zostały uszkodzone.

<<<Masz problemy z oddawaniem moczu sprawdź himplasie>>>

Leave a comment: