• Home  / 
  • Porady
  •  /  Aloes właściwości i zastosowanie

Aloes właściwości i zastosowanie

Rate this post

O właściwościach i zastosowaniu aloesu wiedziano od dawien dawna, ale zanim przejdziemy do tego tematu sprawdźmy co jeszcze wiemy o tej leczniczej roślinie.


Aloes właściwości i zastosowanieAloes należy do rodziny liliowatych, wieloletnich roślin mieszkaniowych. Hodowany na zewnątrz jest bardzo wrażliwy na przymrozki, o czym należy pamiętać, aby roślina, co roku pięknie kwitła. Można hodować je także w warunkach domowych, niemniej w mieszkaniach zakwita bardzo rzadko.  Aloes należy do ważnych roślin leczniczych i wykorzystywany jest na różnorodne sposoby.

Surowcem służącym do celów leczniczych jest sok, który znajduje się w świeżych liściach tej rośliny. Z trzyletnich liści aloesu otrzymuje się wyciągi wodne, które zawierają stymulatory biogenne. Jeśli chcemy wykorzystać tą roślinę do celów leczniczych należy nie podlewać jej minimum przez okres dwóch tygodni, a w czasie zimy nawet do miesiąca.

Aloes właściwości

Aloes posiada wiele właściwości leczniczych, zarówno działających wewnątrz organizmu, jak i na zewnątrz. Badania naukowe pokazują, że nadal nie zostały odkryte wszystkie jego właściwości. Miąższ z liści aloesu służy do produkcji różnorodnych preparatów. Substancje zawarte w miąższu (acemannan i bardykininaza) mają właściwości przeciw zapalne, przeciwbólowe, łagodzące swędzenie i przeciwobrzękowe. Jedna z właściwości leczniczych jest także rozszerzanie naczyń włosowatych, co przyspiesza proces gojenia się rany w przypadku zranionej tkanki. Pomocny jest także w przypadku poparzeń słonecznych czy delikatnych oparzeń.  Jak dowodzą badania aloes ma także wpływ na spowalnianie rozwoju wirusów, bakterii i grzybów. Jest, więc bardzo dobrym środkiem higienicznym. Należy jednak pamiętać, że o ile aloes bardzo dobrze sprawdza się w przypadku niewielkich, delikatnych zranień, to nie powinien być stosowany do leczenia ran, które są już zainfekowane, ponieważ może wydłużyć proces gojenia. Do pozytywnych właściwości przeciwwirusowych aloesu należy także wspomaganie w procesie leczenia brodawek, jak dowodzą badania roślina ta wpływa na możliwość ich całkowitego zlikwidowania.

Aloes zastosowanie

Ważnym surowcem leczniczym jest sok, który otrzymuje się z miąższu. Zastosowany doustnie w czystej postaci bardzo dobrze wpływa na łagodzenie stanów zapalnych w układzie trawiennym. Mówi się również o jego pozytywnym działaniu przy problemach z wrzodami oraz niestrawnością, jednakże naukowcy na bieżąco prowadzą badania mające na celu potwierdzenie tej hipotezy.

W aptekach znajdziemy wiele różnorodnych preparatów zawierających aloes. Przed ich kupnem powinniśmy jednak sprawdzić, jaka rzeczywista zawartość aloesu się w nich znajduje. Aby płyn wykorzystywany do zastosowań zewnętrznych był skuteczny powinien w swoim składzie mieć nie mniej niż 98% miąższu tej rośliny. W kupowanej maści z aloesem powinno znajdować się minimum 20% miąższu. We wszystkich jednak produktach nie powinna się znaleźć alonina i aloeemodyna, która znajduje się w soku. Ważną zaletą stosowania aloesu zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie jest fakt, iż można go bezpiecznie stosować, ponieważ ryzyko jakichkolwiek powikłań jest bardzo niewielkie.

Jak widzisz aloes ma różne  zastosowanie a co ważniejsze właściwości aloesu można wykorzystać w rożnych sytuacjach

Leave a comment: