Błonnik pokarmowy w walce z wysokim cholesterolem

Błonnik pokarmowy

Tak wiele w ostatnim czasie mówi się o błonniku, lecz niewielu ludzi wie dokładnie czym jest błonnik pokarmowy i jakie ma właściwości.

O błonniku mówi się także jako o włóknie pokarmowym. Jest to mieszanka takich związków, jak celuloza, pektyny, śluzy, ale także hemicelulozy, gumy i ligniny. Najprościej mówiąc są one odpowiedzialne za proces budowania roślin.

Wszystkie te związki wywołują także różne reakcje organizmu. Zauważyć jednak należy, że nie działa on w sposób bezpośredni na nasz organizm i w porównaniu z innymi składnikami pokarmowymi, nie przyczynia się choćby do zwiększenia energii człowieka.Jest on jednak niezbędne niemal w każdej diecie.

Błonnik właściwości


Właściwości błonnika uzależnione jest od jego składników. Celuloza odpowiedzialna jest więc za zmniejszanie łaknienia, dużo łatwiejsze trawienie posiłków,a tym samym znacznie szybszą przemianę materii i przeciwdziałanie zaparciom. 

Z kolei pektyny, jako, że pęcznieją w organizmie, wpływają na to, że człowiek
nie odczuwa głodu
. Ponadto działają na zwiększoną ilość wody. Inne związki zawarte w błonniku przyczyniają się też do mniejszego funkcjonowania soków trawiennych,ale przy tym działają na jelita i przewód pokarmowy, regulują wydzielanie kwasów żółciowych, ale także zachowują stałą ilość glukozy. Nie można przy tym zapomnieć,iż błonnik w bezpośredni sposób normalizuje pracę jelit.

Błonnik rewelacyjnie daje sobie radę z wszelkimi problemami zachodzącymi w układzie pokarmowym. Dzięki jego dobroczynnym właściwościom jelita pracują o wiele sprawniej. Przede wszystkim wpływa to na ich uregulowanie. Dzieje się tak, gdyż błonnik pobudza jelita do pracy, a przez to pokarm jest trawiony znacznie szybciej.

Z tej też przyczyny nie ma szans na dłuższe zaleganie w organizmie i jest szybko wydalany. Jak więc widać ma to przede wszystkim znaczenie dla regularnego wypróżniania się.

Oczyszczanie organizmu z zalegających w nim toksyn może okazać się zbawienne dla naszego samopoczucia, więc jeśli czujemy się zmęczeni, senni i odczuwamy wrażenie, że przyjmowane pokarmy nie smakują tak jak powinny, najprawdopodobniej powinniśmy zafundować sobie dietę oczyszczającą organizm. Pierwszym krokiem zawsze jest zwiększenie ilości przyjmowanych płynów. Podczas odtruwania organizmu naturalnymi sposobami, powinniśmy wypijać minimum 2 litry wody dziennie, dzięki której dużo łatwiej pozbędziemy się złogów zalegających w naszym organizmie. W procesie oczyszczania warto pokusić się właśnie o zupełnie naturalne sposoby z wykorzystaniem dostępnych warzyw, owoców i ziół.

Warto przeprowadzić kilku lub kilkunastodniową kurację dzięki której poczujemy się znacznie lepiej.  Zalegające toksyny w organizmie dokuczając zwłaszcza po okresie zimowym, dlatego wraz z nadejściem wiosny powinniśmy zadbać o nasze samopoczucie i przeprowadzić detoksykację. Jeśli zdecydujemy się na naturalną kurację z wykorzystaniem ziół, których działanie wpływa na oczyszczanie organów ze szkodliwych, zalegających złogów oraz oczyszczenie krwi. Do ziół wykorzystywanych podczas detoksykacji organizmu zaliczyć możemy : korzeń pokrzywy, liść brzozy, korzeń mniszka, łopianu czy też cykorii. Przygotowanie naparu z ziół i wprowadzenie go do diety korzystnie wpłynie na funkcje życiowe i sprawi, że nasze samopoczucie ulegnie zmianie, podczas gdy organizm zacznie funkcjonować prawidłowo. Warto zaplanować dłuższą kurację, podczas której wprowadzimy do naszej diety większą ilość owoców i warzyw, ograniczymy tłuszcze i potrawy ciężkostrawne, a wprowadzimy wspaniale działające napary ziołowe, które pomogą w naturalnym oczyszczaniu  organizmu.

Błonnik w walce z zaparciam

Błonnik pokarmowy

Przyjmując błonnik można zminimalizować problemy z dokuczliwymi zaparciami. Przemiana materii jest bowiem szybka i bezproblemowa.

Zauważyć przy tym należy,że błonnik działa także na wzrost obecności niezbędnych bakterii jelitowych. Ma to szczególne znaczenie dla łączenia się pewnych witamin i ułatwienia przebiegu trawienia.

Używając różnego rodzaju środków musisz wiedzieć że,wiele z tych środków, czy to herbatek lub proszków przeczyszczających działa tylko na konkretny objaw.
Nie leczą ich i nie zapobiegają ich występowaniu.

 W związku z czym po wypróżnieniu się, problem szybko powraca.A przecież nie zupełnie o to chodzi. Warto porzucić wszelkie takie specyfiki i odkryć właściwości, jakie ma błonnik.


Przy jego pomocy szybko i efektywnie można pozbyć się przyczyn, jakie mają wpływ na pojawianie się zaparć.
A to w konsekwencji doprowadzi do ich całkowitego się pozbycia. Wystarczy codziennie przyjmować błonnik witalny, by problemy zniknęły raz na zawsze.
Problem z zaparciami – jak się ich pozbyć

O jakich właściwościach jeszcze musisz wiedzieć !!!

Znaną właściwością błonnika jest także jego oddziaływanie na właściwy poziom cholesterolu w organizmie. Wspaniałą właściwością błonnika jest także to, iż sprzyja szybszemu spalaniu tłuszczów. Najbardziej, jednak znany jest z tego, że pęcznieje w żołądku, przez co osoby go zażywające mają dłuższe uczucie najedzenia, czyli po kolejny posiłek sięgają znacznie później, niż normalnie.

Jest to więc cecha doceniana szczególnie przez osoby walczące z kilogramami.
Bo dzięki pęcznieniu jedzą mniej i dłużej czują się syci. Nie można także wspomnieć, że błonnik wskazany jest osobom, które chorują na cukrzycę, kamicę żołądkową i miażdżycę.

W przypadku cukrzycy obniża poziom insuliny oraz reguluje funkcję glukozy. Przyjmowanie błonnika zalecane jest w kamicy żołądkowej ma znaczenie głównie łagodzące,nie obciążające dodatkowo tego organu.

Właściwością błonnika jest także wpływ na podwyższony poziom cholesterolu, co ma szczególne znaczenie przy walce z miażdżycą.

Dieta bogata w błonnik

Dieta błonnikowa to jedna z niewielu, która pozwala na zrzucenie zbędnych kilogramów, bez jakiegokolwiek wpływu na stan zdrowia.
Można powiedzieć, że dzięki błonnikowi żołądek w pewnym stopniu zostaje oszukany, bowiem pęczniejąc powoduje, że przez dłuższy czas nie czuć głodu.
Do żołądka dostają się tzw. puste kalorie. Odchudzanie więc przebiega znacznie łatwiej i szybciej.

W jakich dolegliwościach pomoże dieta błonnikowa


Dieta bogata w błonnik pokarmowy jest również ważna dla wielu innych dolegliwości. Szczególnie ma znaczenie dla cholesterolu i glukozy we krwi.

Przyjmując pokarmy bogate w błonnik oraz uzupełniając ją suplementami, zły cholesterol zostaje zminimalizowany, a dodatkowo organizm zostaje oczyszczony z wszelkich resztek pokarmowych i szkodliwych toksyn.

 Ma to ogromny wpływ na prace układu pokarmowego, a więc na cały proces trawienia. Dzięki błonnikowi jest on o wiele bardziej regularny. Dlatego osoby, które skarżą się na dolegliwości związane z zaparciami,bądź też dokuczliwie wzdęcia, powinny chętnie po niego sięgać.

Cechy błonnika czynią go więc dobroczynnym składnikiem, który powinien być obecny w każdej diecie.

Dieta błonnikowa a picie wody


Nie można jednak zapomnieć, by w diecie opartej na błonniku zabrakło dużej ilości płynów. Szczególnie istotne jest picie wody. Zaleca się nawet, by wypijać jej aż trzy litry dziennie.

Ile błonnika dziennie spożywać ?

user-md

Najbardziej optymalna dieta to taka, gdy dzienne dostarczenie do organizmu błonnika wynosi około 25-40 gram oraz liczba dziennych kalorii nie przekracza 2000 kalorii.


Wówczas organizm pracuje prawidłowo, a przy tym możliwe jest zrzucenie zbędnych kilogramów. Wszystko to przy minimalnym wysiłku i nieskomplikowanym przyrządzaniu potraw.

Błonnik Działanie

Jak naprawdę działa ten błonnik

Działanie błonnika polega na tym, iż wiąże wodę w organizmie, a przez to zwiększa się objętość i masa kału.
Dzięki temu łatwiejsze jest wypróżnianie się i znikają problemy z wzdęciami i zaparciami. Następuje też dużo szybsza przemiana materii. Wszystko to ma olbrzymi wpływ na spadek wagi, ponieważ żadne resztki ani szkodliwe toksyny nie zalegają dłużej niż jest to konieczne.


W przypadku cukrzycy i miażdżycy jest to także istotne. Dodatkowo błonnik działa w ten sposób, że pozawala obniżać niekorzystny dla zdrowia cholesterol oraz ilość cukru we krwi, które są znacznie wolniej wchłaniane.

Błonnik z ananasembłonnik z ananasemBłonnik z ananasem zapobiega takim przykrym dolegliwościom jakim są zaparcia. Nie ma więc obaw, że chcąc się odchudzić będzie trzeba przecierpieć pewne męczące schorzenia. Poza tym taki suplement diety wskazany jest także dla tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia, mało w nim aktywności fizycznej.

 Trzeba jednak pamiętać, że samo łykanie kilku tabletek dziennie nie pomoże, jeśli nie zostaną do codziennego odżywiania wprowadzone żadne zasadnicze zmiany. Błonnik z ananasem wymaga tego, by diametralnie zmienić dietę.

Zwłaszcza, gdy była ona tłusta, pozbawiona podstawowych składników. Stosując ten suplement można być pewnym, że waga spadnie w dość bezpiecznym tempie, i będzie to całkowicie bezpieczne dla naszego organizmu.

Błonnik pokarmowy przeciwwskazania

Kiedy nie przyjmować błonnika ?

Nie można jednak pominąć tego, że błonnik nie jest wskazany wszystkim. Wielu dietetyków i specjalistów twierdzi, że może on działać na zwolnione wchłanianie oraz gospodarowanie w organizmie takich substancji odżywczych,  jak choćby magnez czy wapń.

Są tez takie zdanie, iż błonnik przeszkadza we właściwym procesie trawienia i pożytkowania witamin. Nie są to jednak do końca potwierdzone właściwości błonnika witalnego.

 Niemniej, jednak zawsze należy być uważnym.
Bo przecież nawet najlepszy składnik w zbyt wielkich ilościach, może zaszkodzić, zamiast pomóc. Tak, jak we wszystkim należy zachować umiar i rozsadek.

Produkty bogate w błonnik


Produkty bogate w błonnik pokarmowy powinny być podstawą dietą każdego. Przede wszystkim powinno się go szukać w warzywach i owocach.
Przy czym podkreślić należy, że dużo więcej błonnika znaleźć można w surowych produktach, niż tych przetworzonych.

 • check
  Zaleca się przede wszystkich spożywanie pieczywa razowego,żytniego, dobre jest także to chrupkie. Warto by do ich wyrobu wykorzystywać mąkę z niskiego przemiału.Dobrze, gdy do codziennego menu wprowadzi się kaszę jęczmienną i gryczaną oraz ryż, ale ten niełuskany.

 • check
  Dużo błonnika zawierają także płatki zbożowe. Obojętnie czy są one owsiane czy kukurydziane, ilość błonnika jest podobna.
 • check
  Podobnie ma się z sprawą z musli i wszelkimi otrębami. Jeżeli zaś chodzi o warzywa to najwyższy poziom błonnika zwierają te surowe, spożywane wraz ze skórką.
 • check
  Bogate produkty w błonnik są przede wszystkim fasola i groch, ale także inne rośliny strączkowe.
 • check
  Dużo błonnika znaleźć można także w takich pokarmach, jak wszystkie rodzaje kapusty, rośliny korzeniowe,także w kalafiorze i rzepie.
 • check
  Również w niektórych owocach obecny jest błonnik. Najlepiej przy wyborze kierować się zasadą, by owoc mógł być zjedzony ze skórką i zawierał w sobie jadalne pestki.


Oczywiście należy zastosować się do wytycznych, jakie niesie za sobą przyjmowanie błonnika. Nie jest ono jednak w jakikolwiek sposób skomplikowane.
Wydaje się nawet, że jest prostsze niż niejedna dieta cud. Warto odchudzając się wprowadzić do diety produkty bogate w błonnik witalny,  ale także skorzystać z suplementów.

More...

Rate this post

Leave a comment: