4 Najczęstsze choroby paznokci

grzybica paznokci
Rate this post

Paznokcie rozwijają się ze specjalnej warstwy komórek, znajdujących się pod walem paznokciowym. Komórki te wypełnione twarda keratyną, w miarę dalszego wzrostu obumierają i tworzą płytkę paznokciową. Ta właśnie płytka jest obrazem stanu zdrowia organizmu. Na wygląd paznokci może wpływać dieta- niedobory witamin, choroby przemiany materii, choroby organów wewnętrznych.  A także środowisko zewnętrzne- temperatura, wilgotność powietrza itp.

trochę wiecej o budowie paznokci:

Budowa paznokcia – paznokieć to dość mocno zaawansowana w budowie cześć naszego ciała. W jego skład wchodzi blaszka grzbietowa i podeszwowa. Ta pierwsza to korzeń paznokcia oraz sam paznokieć. Korzeń nie jest widoczny na zewnątrz, schowany jest pod skorą. Mówi się o tym, że paznokieć jest przydatkiem naskórka. Jego głównym budulcem jest keratyna.

Najważniejszą częścią paznokcia jest macierz paznokciowa. Znajduje się ona poniżej samego korzenia i jest odpowiedzialna za wytwarzanie odpowiednich komórek, decydujących o powstawaniu płytki paznokciowej. Każde jej zaburzenie lub nieprawidłowe funkcjonowanie ma wpływ na formowanie się komórek. Wszelkie zakłócenie na tym etapie może być także przyczyną różnych deformacji i odkształcania się paznokci.

Budowa paznokcia

Budowa paznokcia – macierz paznokciowa odpowiada także za to, jaki jest kształt oraz grubość danego paznokcia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że sam paznokieć, a dokładnie jego płytka- czyli to co widzimy na zewnątrz to czasem nawet ponad sto różnych warstw płatów komórek.

Komórki te są spłaszczone, dzięki czemu twardo przylegają do siebie. Sama płytka paznokcia to martwa część całości. Nie ma tam żadnych nerwów ani naczyń krwionośnych, wszelkie zabiegi na paznokciach są więc bezbolesne. Pod warunkiem jednak, że w jakimkolwiek przypadku nie zostanie naruszony korzeń.

Stanowi on bowiem podstawę paznokcia, a więc wszelkie jego uszkodzenia, warunkują prawidłowy wzrost paznokcia. Najgorzej, gdy naruszona zostanie część korzenia zwana luną. Luna, nazywana też obłączkiem znajduje się na końcu korzenia oraz na części żywego paznokcia.

Spowodowanie, że w jakikolwiek, nawet minimalny sposób, ta przezroczysta błonka zostanie uszkodzona,  ma wpływ na to, że cały paznokieć może poważnie ucierpieć. A trzeba wiedzieć, że nie każdy zdefektowany paznokieć można w pełni odbudować. Tak oto przedstawiliśmy jak wygląda budowa paznokcia.

Choroby paznokci

1) Grzybica paznokci

choroby paznokciChoroba paznokci jaką jest grzybica stanowi prawie połowę schorzeń paznokci. Najczęściej dotyka paznokci stóp, objawia się utratą różowego zabarwienia płytki paznokcia i jej łatwym kruszeniem się. Naskórek pod płytką ulega nadmiernemu rogowaceniu co jest dość uciążliwe dla osoby chorej.

 

Grzybicy sprzyja wysoka temperatura i wilgotność, a także zaburzenia krążenia występujące przy cukrzycy, urazy i starzenie się. Aby jej zapobiec należy przestrzegać podstawowych zasad higieny, na przykład dokładnie wytrzeć stopu i dłonie po kąpieli. Należy nosić dopasowane, przewiewne obuwie, a na basenie warto zakładać klapki.

Grzybica paznokci przede wszystkim można zarazić się tam, gdzie panuje wilgotne i ciepłe środowisko, np. basen, kabiny prysznicowe, itp. W takich właśnie miejscach pasożyty mają doskonałe warunki do szybkiego rozmnażania się. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że za grzybice paznokci mogą być odpowiedzialne inne czynniki.

Zachorowaniu może sprzyjać używanie środków do higieny, które swoim działaniem odkwaszającym, niszczą naturalną osłonę przed bakteriami. Warto także zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego obuwia. Ważne jest to, by było ono przewiewne i dobrane do rozmiaru stopy. Zbyt małe i niedające stopie właściwie oddychać, także sprzyja grzybicy.

Jak leczyć grzybicę

Jeśli grzybica paznokci zostanie zdiagnozowana, liczy się to, by natychmiast podjąć skuteczne leczenie. Nie lecząc siebie, narażamy innych na wysokie ryzyko zarażenia. Dziś z grzybicą można skutecznie walczyć. Przy udziale lekarze i dobrych środków farmakologicznych jest ona całkowicie uleczalna.

Najczęściej w tym celu stosuje się doustne antybiotyki. Ich działanie jest skuteczne, a co najważniejsze niemal stu procentowo zdrowe dla organizmu. Wywołują skutki tylko i wyłącznie w płytce paznokcia, wypierając z niej grzyb oraz przeciwdziałając kolejnym zakażeniom i problemom jakim jest grzybica paznokci.

2) Łuszczyca paznokci

Jest dosyć częstą chorobą paznokci, częściej zajmuje palce dłoni niż stóp. Na powierzchni płytki zaczynają powstawać poprzeczne lub podłużne bruzdy. Z czasem, gdy choroba się pogarsza można oddzielić płytkę paznokcia od jego łożyska. Pojawiają się odbarwienia w kolorze żółtawym lub łososiowym. Łuszczyca paznokci najczęściej występuje ze zmianami na powierzchni ciała, dlatego łatwo ją zdiagnozować.

3)  Zanokcica

Czyli zapalenie wału paznokciowego- naskórka otaczającego paznokieć. Przyczyną tej choroby paznokci mogą być:

  • urazy wału paznokciowego,
  • wrastanie paznokcia w wał paznokciowy,
  • wycinanie skórek wokół paznokcia,
  • cukrzyca,
  • ssanie kciuka u małych dzieci,
  • obgryzanie paznokci,
  • częste moczenie rąk.

Przy podejrzeniu zanokcicy, powinno się udać do lekarza dermatologa- jej głównym objawem jest zaczerwienienie wału paznokciowego.

4) Wrastanie paznokcia

Jest to choroba paznokci której przyczyną może być noszenie źle dopasowanych butów lub nieprawidłowe obcinanie paznokci. Paznokcie powinny być obcinane prosto, każde zaokrąglenie może prowadzić do ich wrastania. Leczenie może polegać na: żelowaniu paznokci( podniesienie i wyprostowanie paznokcia przy bokach), nakładaniu klamer unoszących paznokieć oraz na zrywaniu części lub całości paznokcia z łożyska.

Opisałem tutaj najpopularniejsze i najczęściej spotykane choroby paznokci, jest ich oczywiście więcej ale nie są tak pospolite i często występujące jak te powyżej.

Leave a comment: