Domowe sposoby na wzdęcia

domowe sposoby na wzdęcia
Rate this post

Domowe sposoby na wzdęcia – wzdęcia to nie tylko zwykła dolegliwość z przejedzenia się, mogą to być także sygnały, że dzieje się coś niepokojącego z naszym zdrowiem, szczególnie z przewodem pokarmowym. Zazwyczaj, jednak ich przyczyna jest dość błaha i łatwo im zapobiec.

 

Domowe sposoby na wzdęcia

domowe sposoby na wzdęciaPrzede wszystkim należy unikać pewnych niezdrowych pokarmów, które są czynnikiem je wywołującym. W szczególności są to takie produkty, jak słodycze, głównie czekolada, napoje gazowane, ale też cebula, świeże pieczywo, czy orzechy i suszone owoce. Najbardziej efektywny dla zapobiegania krępującym wzdęciom, a często także występującym przy tym gazom, jest krótki spacer. Ważne jednak jest to, by odbywał się on w dość szybkim tempie. Zastosować także można czerwoną herbatę lub napar z mięty czy kopru włoskiego. Wielu specjalistów poleca także ćwiczenia, szczególnie pilates i jogę, które mają za zadanie rozluźnienie mięsni, a to z kolei wpłynie na zlikwidowanie wzdęć. Warto przy tym wszystkim zastanowić się też nad tym, jak bardzo sami przyczyniamy się do powstawania wzdęć.

Domowe sposoby na wzdęcia – kilka wskazówek

Domowe sposoby na wzdęcia – tryb naszego życia ma tu bardzo duży wpływ na wzdęcia. Poza wyrzuceniem szkodzących produktów, należy także odstawić nikotynę i alkohol oraz ograniczyć stresujące sytuacje. To wszystko także wpływa na prace naszego organizmu. Zalecane są także owoce, szczególnie jabłka i truskawki. W przygotowywaniu potraw dobrze jest posypać je majerankiem, imbirem lub tymiankiem, które pomogą lepiej trawić i ograniczą występowanie wzdęć. Do diety warto wprowadzić więcej nabiału, szczególnie sery, ale także podroby. Taka zmiana powinno szybko przynieść skutki.

Jeśli jednak zmiana nawyków żywieniowych ani ograniczenie stresu i prowadzenie zdrowego trybu życia nie pomoże, warto udać się do specjalisty. Być może problem tkwi znacznie głębiej, a domowe sposoby na wzdęcia mogą okazać się nie wystarczające.

A co jesli chodzi o wzdecia u kobiet w ciązy

Wzdęcia w ciąży – wzdęcia to obok zaprać powszechne zjawisko dotykające kobiety będące w ciąży. Stykają się one z nim jednak, gdy ciąża jest już mocno zaawansowana. Wówczas mogą powodować wiele niekomfortowych sytuacji. Są jednak sposoby, które mogą w tej kwestii skutecznie pomóc. Najważniejsze jest przede wszystkim to, by poznać mechanizm powstawania wzdęć.

Wzdęcia w ciążywzdęcia w ciążyPoznanie reakcji swojego organizmu jest podstawą do wykluczenia pewnych potraw lub też zachowań. Bo podkreślić trzeba, że wzdęcia  jak i wzdęcia w ciąży są głownie wynikiem niewłaściwej diety oraz pierwszym sygnałem, że coś niedobrego zaczyna się dziać. Szczególnie w tym czasie należy więc zmienić dietę na bardziej zdrową i odpowiednią, a także większą uwagę skupić na sposobach spożywania jedzenia. Posiłki trzeba bowiem zjadać w spokojnej bez pośpiesznej atmosferze. Kobiety w ciąży są także przekonane, że muszą w tym okresie jeść za dwoje, co często także jest przyczyną występowania wzdęć. Lepiej jeść mniejsze porcje, a częściej. Objadanie się sprzyja problemom żołądkowym. Polecam także sprawdzić inny artykuł na naszej stronie – domowe sposoby na wzdęcia .

Wzdęcia w ciąży a dieta

Pamiętać przy tym trzeba, by menu było zróżnicowane. Dziecko z pewnością lepiej będzie się rozwijać, gdy będą mu dostarczane różne wartości odżywcze, a przyszła matka nie będzie cierpieć na wzdęcia, warto zapoznać się także z suplementami diety takimi jak – triphala. Ważne są przede wszystkim duże ilości owoców i warzyw. Warto także zwrócić uwagę na to, co nam szkodzi.

W okresie ciąży żołądek może być dużo bardziej wrażliwy, niż wcześniej i wiele produktów może być niewskazanych. Obserwacja jest tu ogromnie istotna.  Przede wszystkim ważne jest to, by zadbać o to, by jedzenie posiłków stało się pewnym rytuałem i przyjemnością. Szybkie i łapczywe jedzenie służy występowaniu wzdęcia jak i  może pojawić się problem  jakim są zaparcia. Dzieje się tak, ponieważ zamiast spokojnego dostarczenia organizmowi pokarmów, dostają się do niego duże ilości powietrza.  Żadne leki i środki farmakologiczne nie będą więc tak efektywne, szczególnie jeśli występują wzdęcia w ciąży, tak jak zmiana nawyków żywieniowych.

 

Leave a comment: